Rusya: “Eğer gönderirse, ABD Ukrayna savaşına taraf olacak!”

Rusya: “Eğer gönderirse, ABD Ukrayna savaşına taraf olacak!”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, (bugün) Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Kiev yönetimine daha da uzun menzilli füzeler tedarik etmeye karar vermesi halinde “kırmızı çizgiyi” aşacağını ve “savaşa taraf olacağını” ifade etti. ABD’nin gönderdiği HIMARS fırlatıcılarından atılabilen ATACMS füzelerinin menzili 300 km’ye ulaşabiliyor. Ukrayna, bu silahlara sahip olup olmadığını açıklamıyor.

Ukrayna-Rusya savaşı, Ukrayna güçlerinin hızlı ilerleyişi ile yeniden gündeme oturmuşken Rusya’dan çok sert bir açıklama geldi.

“ABD SAVAŞA TARAF OLACAK!”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, bugün yaptığı bir brifingde verdiği demeçte, Rusya’nın “topraklarını savunma hakkını saklı tuttuğunu” da sözlerine ekledi.

Washington DC, Ukrayna’ya 80 km uzaktaki hedefleri vurabilen HIMARS fırlatıcılarından ateşlenen gelişmiş GMLRS roketleri açıkça sağladı.

Zakharova, “Washington, Kiev’e daha uzun menzilli füzeler tedarik etmeye karar verirse, kırmızı çizgiyi aşmış olacak ve çatışmanın doğrudan tarafı haline gelecek” dedi.

ABD’li yetkililer, Ukrayna’nın Rusya’yı vurmak için ABD roketlerini kullanmayacağına söz verdiğinin altını çizdi.

ATACMS FÜZELERİNİN MENZİLİ 300 KM!

ABD’nin Ukrayna’ya verdiği söz konusu HIMARS füze fırlatıcıları, 300 km’ye kadar menzile sahip olabilen, şu anda kullanılandan daha uzun menzilli ATACMS taktik füzelerini ateşlemek için de kullanılabiliyor. Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, 19 Ağustos’ta yaptığı bir açıklamada Ukrayna ordusunda ATACMS olup olmadığını söylemeyi reddetmişti.

KIRIM’DAKİ HAVA ÜSSÜNÜ VURANIN NE OLDUĞU HALA BELLİ DEĞİL

Aynı şekilde 9 Ağustos’ta, Moskova’nın 2014’te ele geçirdiği ve Rus toprakları olarak gördüğü Kırım yarımadasında, Ukrayna’nın kontrolündeki en yakın bölgeden yaklaşık 200 km uzaklıktaki Saky’de bulunan bir Rus hava üssünü vuran saldırıya ilişkin tam bir açıklama yapılmadı.

UKRAYNA, BATI’DAN TALEP ETTİĞİ SİLAHLARIN ÇOĞUNU ALDI

Ukrayna, Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmek üzere gönderilen Rus ordusuna direnmesine yardımcı olmak için ABD’den ve diğer Batılı müttefiklerden büyük miktarda silah talep etti ve çoğunu da aldı.

Moskova, Ukrayna’nın Batı saldırganlığı için bir platform olarak kullanılmasını önlemek ve Rusça konuşan halkı savunmak için asker gönderdiğini iddia etmişti. Dünya kamuoyunun neredeyse tamamı, bu argümanları emperyal tarzda bir saldırganlık örneği ve savaş başlatmak için temelsizve üretilmiş bahaneler olarak görmeye devam ediyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası