Sri Lanka ekonomisi küçüldü

Sri Lanka ekonomisi küçüldü

Sri Lanka ekonomisi gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Son çeyrekte  %8.4 küçülen ekonomisi için Sri Lanka hükümeti çözüm bulmaya çalışıyor. 22 milyon nüfusa sahip ada ülkesi için durum hiç iyi gözükmüyor.


Sri Lanka İstatistik Bakanlığının bu gün yayınladığı verilere göre, Sri Lanka ekonomisi %8.4 küçüldü.  

BAKAN İSTİFA ETMİŞTİ

Bu yılın Nisan ayı başlarında Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı istifa etmişti. İstifa, Sri Lanka adasının ekonomisinin ikini çeyrekte sıkıntılar yaşayacağının habercisi olmuştu. Sri Lanka bu yıl içinde borcunu ödeyemeceğini ilan ettikten sonra kredi puanlandırmalarında düşüşler yaşadı.

Bütün Dünya’yı etkileyen enerji krizinin yoğun hissedildiği Sri Lanka, haziran ayında da yakıt kullanımı kısıtladıktan sonra halkın iki hafta dışarı çıkmamasını istemişti. 

Açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıla kıyasla ; tarım ve hayvancılık %8, endüstri %10 ve servis alanı %2.2 küçüldü. 

%40 DEĞER KAYBETTİ

Sri Lanka Rupisi bu yıl değerinin %40’ını kaybetti. Hisse senetleri ise %20’ye varan sert düşüşler yaşadı. Sri Lanka hükümeti batmış ekonomiyi kurtarmak için çözüm bulmaya çalışıyor.

Hükümetin bu ayın başında Uluslararası Para Fon’uyla (IMF) yaptığı görüşmeler sonucunda, rezerv güçlerini toparlayabilmek amacıyla 3 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı. Ayrıca hükümet Hindistan, Japonya ve Çin ile yaklaşık 13 milyar dollar değerinde borcu yeniden yapılandırmak için görüşmeler yapmaya hazırlanıyor.

Fakat Hindistan hükümeti bu gün yaptığı açıklamada Sri Lanka’ya artık yardım etmeyeceğini açıkladı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası