Tacikistan’daki Rus üslerinden verilen “yemek siparişleri” azaldı: İşte sebebi!

Tacikistan’daki Rus üslerinden verilen “yemek siparişleri” azaldı: İşte sebebi!

Rusya’nın asker bulunduğu Tacikistan ve Kırgızistan’dan, Ukrayna’ya takviye birlikler gönderdiği iddia edildi. Yerel kaynaklar tarafından, bahsi geçen Rus üslerinde normale kıyasla yemek siparişlerinde çok ciddi düşüş olduğu aktarılırken, giden askerlerin geri dönmediği belirtildi.


ABD’ye yakın medya organları Rusya’nın, Tacikistan’daki bir askeri üsten Ukrayna’ya yaklaşık 1.500 asker gönderdiğini ettiğini açıkladı.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE 600 ASKER GİDECEK”

Aktarılan haberlere göre, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe ve güneydeki Bokhtar kentindeki üslerden “önümüzdeki günlerde” savaş alanına yaklaşık 600 asker gönderilecek.

“ÜSTEKİ RUS ASKERLERİN YEMEK SİPARİŞLERİ AZALDI”

Rus üssünde çalışan Tacik bir sivil çalışana atıfta bulunulan haberde, Rus askerlerinin “sipariş ettiği yemeklerin” son birkaç ayda azaldığı detayı dikkat çekti.

“GİDEN ASKERLER GERİ DÖNMEDİ”

Açıklamalarda bulunan çalışan, askerlerin Ukrayna’da dört ay geçirdikten sonra üsse dönmesi gerektiğini söyledi. Ancak giden askerler geri dönmedi.

Çalışan, “Bildiğim kadarıyla, askerler Ukrayna’daki “özel operasyona” katılmak için en fazla dört ay sürecek bir göreve gittiler. Daha sonra buraya döneceklerdi. Ama henüz dönmedi kimse.” ifadelerini kullandı, “Askerlerin dört ayını doldurduktan sonra tatile çıktıkları söyleniyor.”

KIRGIZİSTAN’DAKİ RUS ASKERLERİNDE DE HAREKETLİLİK VAR

Radio Free Europe’un tahminine göre Rusya, Tacikistan’da yaklaşık 7.000 asker ve komşu Kırgızistan’da 500 asker bulunduruyor

Kırgızistan’da yaşayanlar, aktivistler ve asker akrabalarına atıfta bulunan medya kuruluşu, Rusya’nın Kırgızistan’daki Kant Hava Üssü’nden “yüzlerce sözleşmeli askerin” Ukrayna’ya konuşlandırıldığını yazdı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası