Tayvan’ın tuhaf çıkmazı: Yas tutabilmenin bir yolunu arıyorlar!

Tayvan’ın tuhaf çıkmazı: Yas tutabilmenin bir yolunu arıyorlar!

İngitere ile arasında resmi bir diplomatik bağ bulunmayan Tayvan; Kraliçe’nin ölümünün ardından ilginç bir çıkmaza girdi. Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’ın İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ölümü nedeniyle yas tutabilmelerinin uygun bir yolunu arıyor.


Yaşamını yitiren Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi 19 Eylül 2022 Pazartesi günü Londra’da yapılacak bir törenle toprağa verilecek. Bu törene birçok dünya lideri, kraliyet ailesi üyesi ve diğer ileri gelenler katılacak.

Gayriresmi olsa da en yakın müttefiklerinden biri olan Tayvan; resmi olarak tanınmadıkları bir ülke olan İngiltere’deki bu törene nasıl katılabileceklerini bulmaya çalışıyor.

“UYGUN BİR YOL BULABİLMEYİ UMUYORUZ”

Bu bağlamda, Tayvan Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Tsui Ching-lin gazetecilere verdiği demeçte, “Kendilerinin ve İngiltere’deki temsilcilik ofislerinin cenaze için “planları anlama” sürecinde olduklarını” ifade etti.

Tayvan hükümeti temsilcisinin cenazede bulunup bulunmayacağı sorulduğunda Tsui, “Hükümetimizin ve halkımızın yasını İngiliz kraliyet ailesine ve İngiliz hükümetine ifade etmek için uygun bir yol bulabilmeyi umuyoruz” dedi.

Tayvan hükümeti, Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından taziyelerini göndermekte gecikmedi. Devlet Başkanı Tsai Ing-wen İngilizce olarak resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Tayvan, Kraliçe’nin dünyanın dört bir yanındaki insanlara örnek teşkil eden liderlik ve hizmet hayatını hatırlıyor ve kutluyor”. ifadelerine yer verildi.

İNGİLTERE VE TAYVAN ARASINDA RESMİ BİR DİPLOMATİK BAĞ BULUNMUYOR

İngiltere’nin ise, çoğu ülke gibi, Çin’in kendi eyaleti saydığı Tayvan ile diplomatik bağları yok. Ancak yine de İngiltere ve Tayvan ikilisinin çok yakın -ama gayri resmi bir ilişkileri var.

Resmi olarak British Office Taipei olarak adlandırılan İngiltere’nin fiili büyükelçiliği de bir kamu taziye defteri açtı.

Tayvan, İngiltere’yi kendininkine benzer düşüncelere sahip demokratik bir ortak olarak görüyor ve Çin baskısı nedeniyle dışlandığı Dünya Sağlık Örgütü’nde yer almak gibi konularda Londra’nın desteğine güveniyor.

KUZEY KORE BİLE ÇAĞRILDI AMA ONLAR ÇAĞRILMADI

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “İngiltere’nin Kuzey Kore’den bir temsilciyi cenazeye katılması için davet ettiğini, ancak Afganistan, Suriye ve Venezuela’ya davet verilmeyeceğini” ifade etmişti.

Ayrıca Rusya, Myanmar ve Beyaz Rusya’dan da törene katılmaları istenmedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası