Arjantin yine IMF’nin kapısını çaldı: peki miktar yeterli mi?

Arjantin yine IMF’nin kapısını çaldı: peki miktar yeterli mi?

2022 yılının Mart ayında Uluslararası Para Fon’uyla (IMF) yaklaşık 45 milyar dolarlık anlaşma yapan Arjantin hükümeti, başka yerde çözüm bulamadı. Arjantin, 40 milyar dolardan fazla borcu yeniden finanse etmek için IMF ile tekrar anlaşmaya vardı.


Arjantin, Latin Amerika’nın üçüncü en büyük ekonomisi ancak son 70 yıldır birbiri ardına mali krizler ile uğraşıyor. Bu yılın başlarında IMF ile bir anlaşma yapan Arjantin, borçları için tekrardan IMF’nin kapısını çaldı. Görüşmelereden sonra, dün (15 Eylül) yeni bir anlaşmaya varıldı.

Arjantin bu yılın başlarında IMF ile 45 milyar dolarlık bir anlaşma yapmıştı. Yeni yapılan 40 milyar dolarlık anlaşma ile, Arjantin sadece bu yıl IMF’den 85 milyar dolarlık yardım aldı.

ANA SORUN KAMU HARCAMALARI

Arjantin: Kamu Borcunun GSYH’ye Oranı (2019-2022)

Arjantin ekonomisindeki ana sorunlardan biri, kamu harcamalarını karşılamak için çok fazla borçlanıyor olması. Arjantinde Mart 2022 tarihinde kamu borcunun GSYH’ye oranı %78.6 olarak kayıtlara geçmişti. Kamu borcunun GSHY’ye oranındaki bu düşüş önceki zamanlara göre daha iyi bir kamu harcama planı yapıldığını gösteriyor.

Arjantin: Brüt Kamu Borcu (2012-2022)

Fakat, Arjantin hükümetinin borcu tarihinin en yüksek seviyesine geldi. Şu an Arjantin’in borcu 376 milyar dolları buldu. Arjantin’in durumu IMF’yle yapılan yeni anlaşma sonrasında da çok iyi gözükmüyor.

SON 25 YILLIN EN YÜKSEK ENFLASYONU

Arjantin: Enflasyon Grafiği (1997-2022)

Arjantin son 25 yıllın en yüksek enflasyonuyla mücadele ediyor. Artan enflasyon altında ezilen emekli kesim kendileri için gerekli gıda ve ilaç masraflarını bile almakta zorlanıyor.

Veri: ceicdata.com

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası