Batı şokta: Danimarka Dış İstihbarat Teşkilatı Başkanı, gizli bilgileri yabancılara sızdırdı!

Batı şokta: Danimarka Dış İstihbarat Teşkilatı Başkanı, gizli bilgileri yabancılara sızdırdı!

Avrupa Birliği -ve elbette Ukrayna şokta. Tüm Batı, Danimarka Dış İstihbarat Teşkilatı Başkanı’nın bazı kişilere çok gizli devlet sırlarını sızdırmasının ortaya çıkması ile çalkalanıyor. İşte detaylar…


Danimarkalı bir üst düzey yetkili, Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin dış istihbarat biriminin şefinin görevden uzaklaştığını duyurdu.

YÜKSEK DERECEDE GİZLİLİK İÇEREN BİLGİLERİ SIZDIRDI

Danimarka’da yaşanan bu güvenlik skandalı tüm Avrupa Birliği’ni -ve Ukrayna’yı sarsarken; savcılık, Danimarka Dış İstihbarat Teşkilatı Başkanı’nın yüksek derecede gizli bilgileri sızdırmakla suçlandığını aktardı.

Savcılık, şu ana kadar herhangi bir şekilde görevi kötüye kullanmadığını iddia eden -eski- Danimarka Dış İstihbarat Teşkilatı Başkanı Lars Findsen’in 16-17 ay boyunca ikisi gazeteci olmak üzere altı farklı kişiye devlet sırlarını sızdırdığının tespit edildiğini bildirdi.

DANİMARKA ESKİ SAVUNMA BAKANI KENDİSİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Ocak ayında, Danimarka eski savunma bakanı Claus Hjort Frederiksen, bu yasanın aynı bölümü uyarınca şikayetçi olduğunu belirtti.

Danimarka parlamentosu, olayın infiale sebep olmasına rağmen bilgileri sızdıran Frederiksen’in dokunulmazlığını kaldırmayı reddetti ve dolayısıyla aleyhindeki davada ilerleme kaydedilmedi.

ABD ULUSAL GÜVENLİK AJANSI İŞİN İÇİNDE Mİ?

Kesin suçlamalar kamuoyuna açıklanmadı, ancak şüpheli Frederiksen, bizzat kendisi yerel basına verdiği kısa demeçte tüm bunların Danimarka ile ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) arasındaki gizli bir gözetleme anlaşması hakkında olduğunu öne sürdü.

Savcı bugün yaptığı çarpıcı açıklamalar sırasında, eski Danimarka Dış İstihbarat Başkanı’nın vatana ihanet temelli yasalara ait olan suçlamalar kapsamında, dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir