Birleşik Arap Emirlikleri Türk İHA’larının peşinde!

Birleşik Arap Emirlikleri Türk İHA’larının peşinde!

Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ile 2 milyar dolarlık Bayraktar drone alımı için pazarlık yapıyor.


Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türk üretici Baykar ile 120 adet Bayraktar TB2 insansız hava aracı satın almak için pazarlık yaptığını açıkladı.

ÇOK KAPSAMLI ANLAŞMA

Baykar ve Birleşik Arap Emirlikleri silah tedarik ajansı Tawazun’un, Mart ayından bu yana yaklaşık 2 milyar dolarlık anlaşmayı müzakere ettiği de açıklamalarda yer aldı.

Anlaşmada drone satın alınmasının yanı sıra; insansız hava aracı mühimmatı, komuta ve kontrol merkezleri eğitimi de içeriyor. 

Satın alınması planlanan TB2 model drone bileşenlerinden bazılarının Baykar’ın Birleşik Arap Emirlikleri tesisinde üretilebileceği söylenmekte.

YETENEKLERİYLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR!

5 milyon dolarlık Bayraktar, yaklaşık 10 milyon dolarlık 100 MAM-L lazer güdümlü insansız hava aracı mühimmatı ile birlikte geliyor. 

Tüm bunlara ek olarak altı adet, insansız hava araçlarını kontrol etmeye yarayan kontrol-komuta merkezi ve araçlarla ilgili eğitim maliyeti ayrıca anlaşma içerisinde bulunmakta.

TB2, uzaktan kumandalı ve otonom operasyon yapabilen orta irtifa, uzun ömürlü bir insansız hava aracı.

Çok yönlü kullanım amaçları bulunan TB2 Bayraktar; istihbarat, gözetleme, keşif ve operasyon görevlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

KENDİNİ İSPATLADI!

2020’de Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sıcak temasından bu yana insansız hava aracına(İHA) olan talep dünya çapında artmakta. 

Drone, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalarda, Ermenistan hava savunmasını devre dışı bırakma ve etkisiz hale getirme konusundaki başarısı ile kendisini göstererek, savunma ve saldırı konusunda temas bölgelerinde çok önemli bir unsur olarak kabul gördü.

Benzer şekilde, devam eden Rusya-Ukrayna savaşında da kullanılan insansız hava aracı, Rus helikopterlerini, zırhlı araçlarını ve topçularını imha etmesiyle başarısını ve önemini bir kez daha göstermiş oldu.

KÜRESEL ÇAPTA ARTAN TALEP!

Bu başarıların ardından, Bangladeş, Romanya ve Sırbistan gibi ülkeler drone satın alma planlarını açıklarken, Polonya ve Fas da, geçtiğimiz yıl İHA platformu satın almak için sözleşmeler imzaladı. 

Baykar CEO’su Haluk Bayraktar’ın yaptığı açıklamalara dayanarak edinilen bilgilere göre, başarılı şirket ayda 20 drone üretme kapasitesine sahip.

Ayrıca bu üretim hacmi ve mevcut talep doğrultusunda şirket, şuan üç yıllık bir sipariş birikimine sahip.

Kaynak:TheDefensePost

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası