Çin beklentileri aştı

Çin beklentileri aştı

Çin, bu yıl sıcak hava dalgasıyla, enerji krizi ve sorunlu bir inşaat sektörüyle uğraşıyor. Açıklanan veriler Çin için olumlu gözüksede, sıkıntılar devam ediyor…


Çin ekonomisi olumlu sinyaller veriyor.

BEKLENENDEN FAZLA GELDİ

Emlak piyasasındaki düşüş ve Covid salgınları sorun olmaya devam etmesine rağmen, Çin ekonomisi, Ağustos ayında toparlanma belirtileri gösterdi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun bu gün yaptığı açıklamaya göre Çin sanayi üretiminde %4.2 artış gösterdi. Ekonomistlerin yaptıkları %3.8’lik artışın üstünde olan artış seviyesi, Çin’in iyileşme yolunda gittiğinin göstergelerinden biri.  

Perakende satışlar ise yine tahminlerden fazla geldi. Analistlerin tahminleri %3.3’lük bir artış olması yönündeydi fakat perakende satışlar bu beklentiyi  aşarak %5.4 arttı. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇALKANTILI

Çin Hükümeti ve Çin Merkez Bankası, bütün dünyada baş gösteren ekonomik durgunlukla mücadele etmek için bu yıl içinde önemlemler aldı. Altyapıya yapılan hükümet harcamaları da hızlandı ve merkez bankası büyümeyi teşvik etmek için faiz oranlarını düşürdü.İyileşme belirtilerine rağmen, Kovid salgınlarının ülkenin daha fazla bölgesine yayılması ve hükümetin kısıtlamaları Çin ekonomisinin hala kırılgan bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor.

Bu gün açıklanan veriler, Ağustos ayında art arda 12 aydır ev fiyatlarının düştüğünü gösteriyor.

Ekonomistler, bu yıl için büyüme tahminlerini %3,5 seviyelerine indiriyorlar.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası