Dünya Şokta: Almanya Hükümeti enerji krizini çözme yolu olarak bunu seçti! 

Dünya Şokta: Almanya Hükümeti enerji krizini çözme yolu olarak bunu seçti! 

Almanya, soğuk havalarında yaklaşmasıyla birlikte Avrupadaki enerji krizinden minimum zarar alarak çıkmak için uğraşıyor. Son çözüm olarak Almanyada kurulu bazı Rus kökenli enerji üretim firmalarının yönetimine devlet tarafından el konuldu. Dünya şaşkın… 


Almanya Hükümeti 3 büyük Rus rafinerisine el koyduğunu açıkladı. 

YAKLAŞIK %12’SİNİ OLUŞTURUYOR

Alman yetkililer 16 Eylül Cuma günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın enerji güvenliğini sağlamak için ülkedeki üç Rus rafinerisinin kontrolünü ele alındığını bildirdi. Karar Rusya’nın yeni yıl başında petrol ambargosu yürürlüğe girmeden alındı. 

Almanya Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rosneft Deutschland GmbH ve RN Refining & Marketing GmbH’nin Almanya Federal Ağ Ajansı’nın yönetimine verileceği belirtildi. Sonuç olarak ajans, şirketlerin ülkenin doğusunda ve güneyinde yer alan PCK Schwedt, MiRo ve Bayernoil rafinerilerindeki hisselerini de kontrol edecek.

Açıklamada Rosneft’in Almanya’nın petrol kapasitesinin yaklaşık %12’sini oluşturduğunu ve Rusya’dan her ay birkaç yüz milyon euro (dolar) değerinde petrol ithal ettiği belirtildi.

Bakanlık, yaklaşık 12.000 kişiyi istihdam eden ve Berlin de dahil olmak üzere Kuzeydoğu Almanya’nın çoğuna petrol ürünleri sağlayan Schwedt’teki PCK rafinerisinin geleceği için uzun vadeli bir planın da açıklanacağını söyledi.

ALEVİ SÖNDÜRME ÇABALARI

Almanya: Aylık Enflasyon Grafiği (2012-2022)

Avrupa Bölgesi, son yıllarının en enflasyonlu zamanlarını yaşıyor. Almanya’da şu an enflasyon %7.9’la 10 yılın zirvesinde. Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz ay faizini arttırmış olsa da, başka çözüm yollarının da bulunması gerekiyordu.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra alevlenen enerji krizi, şu an Avrupa bölgesindeki enflasyonun başlıca sebeplerinden. Bir süredir, Avrupa’da enerji piyasalarında bir değişiklik olacağı gündemdeydi. (Bakınız.) Almanya, enerji krizindeki alevlenmeyi söndürmek için bu gün, hukuksal olarak sorguya açık bir karar aldı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası