Enflasyondan bıkan Amerikalılar, Meksika’ya akın ediyor!

Enflasyondan bıkan Amerikalılar, Meksika’ya akın ediyor!

COVID-19 pandemisi nedeniyle uzaktan çalışan Amerikalılar, Mexico City’deki kafelere, parklara ve kiralık AirBnb evlerine akın etti. Şehirdeki Meksikalı yerli halk ise, yerleşen Amerikalılar yüzünden artan fiyatlardan şikayetçi.


Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasının ardından, başta ABD olmak üzere dünyanın birçok yerinden gelen çalışanlar, ülkelerinde artan enflasyondan kurtulmak ve komşu ülkede değersizleşen Meksika Pezosundan istifade etmek için, Meksika’nın başkenti Mexico City’ye akın etti.

Image

GELİRİNİZİ ÜÇE KATLIYORSUNUZ

Amerikalı bir vatandaş “Dolar olarak kazanıp peso olarak harcayabiliyorsanız, açıkçası pek çok avantaj var” dedi. “Aslında gelirinizi üçe katlıyorsunuz.”

Şehirdeki kafe ve restoranlarda çalışan yabancı turistler, günlük evleri de kiralayarak Amerika’daki yaşam koşullarına göre daha ucuz bir yaşam sürüyorlar. Meksikalı birçok farklı sektörden iş yerimekanlarını kafe ve restoranlara çevirmeye devam ediyor.

ARTAN FİYATLARDAN DOLAYI MEKSİKALI YERLİLER MUTSUZ

Yerli halk şehirdeki artan fiyatları protesto etmek için sokaklarda küçük çaplı bir eylem yaptı. Yaptıkları eylemlerde halk ellerindeki pankartlar ile yürüyüş yaptı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası