Fransa’dan, ABD ve İngiltere’nin “sırtına sapladığı hançerin” yarasını iyileştirme hamlesi

Fransa’dan, ABD ve İngiltere’nin “sırtına sapladığı hançerin” yarasını iyileştirme hamlesi

Filipin Donanması geçen yıldan bu yana ilk denizaltısını almak istiyor. Fransız hükümeti, Filipinler’in deniz gücünü artırmak ve desteklemek için yüksek performanslı denizaltılarını Filipin Donanması’na sunuyor. Asıl motivasyonları ise ABD ve İngiltere’nin sırtına sapladığı hançerin yarasını iyileştirmek.


Fransa’nın Naval Group isimli şirketinin, geçtiğimiz yıl Avustralya’ya dizel-elektrik denizaltılar ürettiği anlaşma, Avustralya’nın son anda karar değiştirip caymasıyla son bulmuştu.

Avustralya, sonuçta Fransa’yı 90 milyar dolar zarara uğratarak; ABD ve İngiltere’den “nükleer” denizaltılar alacağını açıklamıştı (AUKUS anlaşması). Hatta Fransız Dışişleri Bakanı, konu hakkında “Sırtımızdan hançerlendik!” ifadesini kullanmıştı.

Avustralya’da ettiği zararı bir şekilde kurtarmak için yanıp tutuşan Fransız savunma firması Naval Group, Scorpene dizel elektrikli denizaltılarının Filipinler’in ilk denizaltıları olmasını umuyor.

Image

“FRANSIZ HÜKÜMETİ HAZIR”

Fransa’nın Filipinler’deki Büyükelçisi Michèle Boccoz, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. ile yaptığı son görüşmede iki ülke arasında yapılabilecek bir denizaltı anlaşmasının gündeme geldiğini söyledi.

Boccoz, Fransa’nın, olası bir denizaltı satışı ile ilgili olarak Manila hükümetine teklifte bulunanlar arasında olduğunu açıkladı. Fransız Büyükelçi, sözlerine “Filipinler’in Fransa yönünde bir karar vermesi durumunda Fransız hükümetinin her zaman hazır olduğunu” belirterek devam etti.

Yapılan Hint-Pasifik sempozyumunda, “Fransa, Filipinler ile daha yakın çalışmaya kararlı… Biz onlarla bu perspektif üzerinde çalışmaya hazırız” ifadeleri kullanıldı, “Devam eden bir müzakere var. İhale var, teklif var. Bu normal bir tartışma.”

“FRANSA OLARAK BİZ DİĞER ÜLKELERDEN ÖNDEYİZ”

Naval Group Asya-Pasifik Başkan Yardımcısı Nicolas de la Villemarque’a göre Fransa, “son teknoloji” denizaltılardan oluşan bir filo oluşturma yeteneği nedeniyle diğer ülkelere göre üstün durumda olduğunu iddia ediyor.

Villemarque, “Odak noktası sadece platformun satın alınması değil, üç sütun etrafında olacak – platform, eğitim ve bakım ve Filipinler’de bir filo oluşturmak. Bizi rakiplerimizden farklı kılan da bu” ifadelerini kullandı..

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası