Kırgız TB-2’si Tacik mevzilerini vurdu: Ateşkes ilan edildi!

Kırgız TB-2’si Tacik mevzilerini vurdu: Ateşkes ilan edildi!

Kırgızistan makamları, biraz önce yaptığı açıklamada, Tacikistan ile tanklar, toplar ve Bayraktar SİHA’ları da içeren kanlı bir dizi sınır çatışmasının, savaşa doğru tırmanmasının önüne geçmek için düğmeye basıldığını aktardı. Kırgızistan, Tacikistan ile ateşkes üzerinde anlaştığını söyledi. Fakat taraflar hala birbirini suçlamaya devam ediyor.


İki sorunlu Orta Asya ülkesi olan Tacikistan ve Kırgızistan arasında yaklaşık bir saat önce ateşkes başladı. Fakat ortam soğumaktan hala çok uzak.

“SORUMLULUĞU KİMSE ÜSTLENMİYOR”

Barış umutları yeşerirken, bir yandan da sorumluluğu kimse üstlenmemeye devam ediyor. Çatışan bu iki eski Sovyet cumhuriyeti, birbirini en az üç ölü ve düzinelerce yaralı bırakan çatışmaları yeniden başlatmakla suçluyor.

Kırgızistan’ın sahip olduğu Bayraktar TB-2 SİHA’ların, ateşkesten hemen önce Tacik mevzilerini vurduğu anlara ait olduğu iddia edilen bir video servis edildi. (Aşağıda.)

“ATEŞKES TÜRKİYE SAATİ İLE 13:00’DE BAŞLADI”

Kırgız sınır muhafızları yaptığı açıklamada, ateşkesin yerel saatle 16:00’dan (13:00 TSİ) başlayacak şekilde ayarlandığını söyledi. Cuma günü erken saatlerde Moskova, düşmanlıkların durdurulması çağrısında bulundu. Bu haber yazılırken yaklaşık bir buçuk saattir ateşkes mevcut.

TACİKİSTAN, KIRGIZ HAVALİMANINI BOMBALADI

Kırgızistan, Tacik kuvvetlerinin tanklar, zırhlı personel taşıyıcıları ve havan topları kullanarak Kırgızistan’ın en az bir köyüne girdiğini ve Kırgızistan’ın Batken kasabasının havaalanını ve çevresini bombaladığını söyledi.

Buna karşılık Tacikistan, karmakarışık siyasi ve etnik coğrafyasıyla ünlü olan ve geçen yıl benzer düşmanlıklara sahne olan aynı bölgede, Kırgız güçlerini bir karakolu ve yedi köyü “ağır silahlarla” bombalamakla suçladı.

Tacikistan’ın İsfara kentindeki yetkililer, bir sivilin öldüğünü ve üç kişinin yaralandığını söyledi; bu hafta başlarında iki Tacik sınır muhafızı da öldürülmüştü.

YENİ SICAK NOKTALARIN OLUŞMASI KÖTÜ BİR İŞARET

Kırgızistan, Tacikistan’ın kuzey Sughd bölgesinin sınırını çizen ve son çatışmalarda önemli bir sıcak nokta olan Vorukh’un bulunduğu güneydeki Batken eyaletinde sadece bir gecede 31 kişinin yaralandığını bildirdi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sadyr Japarov ve Tacik Devlet Başkanı Emmali Rakhmon, Cuma günü Özbekistan’da düzenlenen bölgesel güvenlik zirvesine katıldı.

İkisi de etkinlikteki konuşmalarında çatışmadan bahsetmedi…

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası