Küresel Resesyon’dan bir kaçış yolu yok!

Küresel Resesyon’dan bir kaçış yolu yok!

Dünya Bankası resesyonun kapıya dayandığını gösterdi. Son açıklanan verilere bakıldığında tarihte resesyon sinyalini veren verilerin tekrardan yükseldiği görüldü. 


Korona ve Rusya-Ukrayna savaşının Dünya ekonomisine olumsuz etkileri devam ediyor. 16 Eylül Cuma günü açıklama yapan Dünya Bankası, verilerin resesyonu işaret ettiğini söyledi. 

FAİZ ARTTIRIMLARI DA ETKİLEDİ

Dünya Bankası tarafından yapılan yeni bir araştırma, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının enflasyona tepki olarak aynı anda faiz oranlarını yükseltmesiyle, dünyanın 2023’te küresel bir durgunluğa ve yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomilerde bir dizi finansal krize doğru ilerliyor olabileceğini ortaya koydu.Rapora göre rapor, dünya çapındaki merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını son elli yılda görülmeyen bir derecede aynı anda yükseltiyor olduğu görülüyor. 

Yatırımcılar, merkez bankalarının küresel para politikası oranlarını 2023’e kadar neredeyse %4’e yükseltmesini bekliyor – 2021 ortalamasına göre 2 puandan fazla bir artış. Rapor, arz kesintileri ve işgücü piyasası baskıları azalmadığı sürece, bu faiz artışlarının küresel çekirdek enflasyon oranını (enerji hariç) 2023’te yaklaşık %5’te bırakabileceğini ve bu da pandemi öncesi beş yıllık ortalamanın neredeyse iki katı olabileceğini vurguladı.

“EN DERİN ENDİŞEM, KALICI OLMASI”

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, “Benim derin endişem, bu eğilimlerin, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerdeki insanlar için yıkıcı olan uzun süreli sonuçlarla devam etmesidir.”. Malpass ayrıca, “Politikalar, büyüme ve yoksulluğun azaltılması için kritik olan ek yatırım yaratmak için, üretkenliği ve sermaye tahsisini iyileştirmeye çalışmalıdır.”. 

Dünya Bankası ayrıca, tarihsel küresel resesyonun göstergelerinin şimdiden kendilerini belli ettiler ve küresel ekonominin 1970’ten bu yana pandemiyle yaşanan durgunluk sonrası toparlanmanın ardından en keskin yavaşlamada olduğunu açıkladı. 

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası