Rus istihbaratının Ukrayna’nın ilerleyişinde sorumluluğu ne kadar?

Rus istihbaratının Ukrayna’nın ilerleyişinde sorumluluğu ne kadar?

Analistler, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında bir dönüm noktası olma potansiyeline sahip sürpriz ve ani şekilde gelişen Ukrayna karşı saldırısının, Rusya’nın savaştaki istihbarat eksikliklerini bir kez daha ortaya serdiğini ifade etti.


Rusya – Ukrayna savaşında ibre önce yavaş yavaş, sonra da hızla Ukrayna’ya doğru kaymaya devam ediyor. Bunun elbette sebeplerinden biri Batı’nın sağladığı silah ve diğer yardımlar. Peki Rus istihbaratının bundaki sorumluluğu ne kadar? İşte detaylar…

UKRAYNA İLERLİYOR

Karşı saldırısının başlamasından sonra, Ukrayna ordusu 14 Eylül Çarşamba günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymr Zelensky’nin de bizzat ziyaret ettiği stratejik İzyum kentini yeniden ele geçirdi. Ayrıca Rus güçlerinin ülkenin doğusundaki Kharkiv bölgesine püskürtüldü.

SAVAŞIN UZUNLUĞU “NORMAL” DEĞİL

Yarım yıldan uzun süren savaşın yaz boyunca bir çıkmaza girmesinin ardından Ukrayna karşı saldırı yapma kararı aldı. Burda hatırlatmak isteriz ki 1815’den beri ülkeler arasında çıkan savaşların hepsinin ortalama uzunluğu yalnızca üç ay.

Rus güçleri ise çok uzun zamandır Ukrayna’nın doğusunun ve güneyinin büyük bir bölümünü elinde tutmasına karşın, daha fazla ilerleme sağlayamadı. 

“TAMAMEN RUS ASKERİ İSTİHBARATININ BAŞARISIZLIĞI”

Uzmanların görüşlerine igöre Rus istihbaratı, Ukrayna’nın savaşma azmini ve Batı’nın yapabileceklerini doğru olarak öngöremedi. Uluslararası ilişkiler tarihçisi ve Paris merkezli Sirice kurumunda araştırmacı olan Pierre Grasser, Rusya’nın Ukrayna’nın yarattığı bu baskıyı “beklemediğini” söyledi.

Deniz Kuvvetleri Analizleri Merkezi’nin Rusya Çalışmaları Programında uzmanlaşmış bilim adamı Michael Kofman ise “Ukrayna’dan gelecek bu karşı saldırıyı görmemeleri, tamamen bir Rus askeri istihbarat başarısızlığı.” ifadelerini kullandı. 

Philadelphia merkezli Dış Politika Araştrma Enstitüsü’nde (FPRI) araştırmacı Rob Lee, Rusya’nın özellikle ABD tarafından teslim edilen HIMARS çoklu roketatarlar başta olmak üzere Batı’nın desteğiyle Ukrayna’nın askeri donanımındaki ilerlemelere hazırlıksız yakalandığını söyledi ve ekledi “Bu hataların neden yapıldığına dair farklı açıklamalar var, ancak bunlar Rus askeri liderliğiyle ilgili çok temel bir soruna işaret ediyor. Rus ordusunun karar verme mekanizması hâlâ çok merkezi” dedi.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası