Şili ve İsrail arasında diplomatik gerilim!

Şili ve İsrail arasında diplomatik gerilim!

İsrail, Santiago’daki yeni atanan büyükelçisini küçümsediği için Şili Hükümeti’ni kınayacak.


Şili Cumhurbaşkanı Gabriel Boric’in, işgal altındaki Batı Şeria’da bir Filistinli gencin öldürülmesiyle ilgili olarak, İsrail’in yeni Santiago büyükelçisinin itimatnamesini kabul etmeyi ertelemesi üzerine, Cuma günü İsrail ve Şili arasında diplomatik anlaşmazlık yaşandı.

İsrail ise Şili Hükümeti’ni kınayacağını açıkladı.

“BUGÜN HASSAS BİR GÜN”

Şili Dışişleri Bakanı Antonia Urrejola’nın, yeni atanan İsrail Büyükelçisi Gil Artzyeli’ye, itimatnamesini kabul etmek için gerçekleşecek toplantıyı Devlet Başkanı Gabriel Boric’in Ekim ayına kadar ertelediğini bildirmesiyle başladı.

Şili Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, 17 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askeri tarafından öldürülmesine atıfta bulunarak: “Çünkü bugün reşit olmayan bir bireyin ölümü nedeniyle hassas bir gündür.” dedi. 

İSRAİL’DEN SERT TEPKİ!

İsrail Dışişleri Bakanlığı açıklamayı “şaşırtıcı ve benzeri görülmemiş bir davranış” olarak nitelendirdi.

İtimatnamenin kabulünün ertelenmesi konusunda İsrail Dışişleri Bakanlığı, Şili Büyükelçisi Jorge Carvajal’ı kınama adını verdiği bir toplantıya çağırdı ve “İsrail Şili’ye net bir yanıt verecek” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ayrıca konuyla ilgili Cuma günü yaptığı açıklamada “Bu söylemler, iki ülke arasındaki ilişkilere ciddi şekilde zarar veriyor” diyerek Şili hükümeti ile yaşanan diplomatik krizi eleştirdi.

YENİ BÜYÜKELÇİ, TANSİYONU DÜŞÜRMEYE ÇALIŞTI

Konu ile ilgili olarak yeni büyükelçi Artzyeli ise, Şili makamlarının defalarca özür dilediği kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyerek iki ülke arasında yükselen tansiyonu düşürmeye çalıştı.

Ayrıca yeni büyükelçi Artzyeli Santiago’da gazetecilere verdiği demeçte, “İsrailli Yahudiler olarak halkım, son 4 bin yılda daha kötü şeyler gördü. Şili’nin, İsrail’in ve ikili ilişkilerimizin iyiliği için bu olayın üstesinden geleceğiz.” dedi.

HAMAS’TAN ŞİLİ HÜKÜMETİNE ÖVGÜ!

Ayrı bir gelişme olarak Cuma günü, Şili Cumhurbaşkanı Gabriel Boriç’in yeni büyükelçinin itimatnamesini kabul etmeyi ertelemesi, Filistin Yönetimi’nden takdir alırken, Gazze’deki İslamcı Hamas hareketinden de övgü aldı.

Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmad al-Deek, “Şili cumhurbaşkanının uluslararası hukuk ve kararlarla uyumlu tutumunu memnuniyetle karşılıyoruz. İsrail hükümetine, halkımıza karşı sürdürdüğü insanlık suçlarını durdurması için baskı uygulamayı amaçlayan bu duruşu takdir ediyoruz” dedi.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise, İsrail güçlerinin 17 yaşındaki genci Perşembe günü yaşanan çatışmalar sırasında öldürdüğünü söyledi.

Yaşanan bu olay, İsrail ve Filistin arasında sürekli tırmanan korku dolu gerginliğin körüklediği bir dizi ölümcül olayın sonuncusu oldu.

Kaynak:Reuters

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası