Osmanlı torunu El Salvador lideri, yeniden aday olacağını açıkladı!

Osmanlı torunu El Salvador lideri, yeniden aday olacağını açıkladı!

Bir Osmanlı torunu ve Orta Amerika ülkesi El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin anayasasının cumhurbaşkanlarının ardı ardına görev yapmasını yasaklamasına rağmen yeniden aday olacağını açıkladı. Bukele’nin görev süresi 2024’te sona erecek.


Uzun süredir kana bulanan ülkesine huzur ve barış getiren El Salvador’un genç lideri Nayib Bukele, 2024’ten sonra yeniden aday oluyor.

“SALVADOR HALKINA DUYURUYORUM”

Bukele, devlet televizyonu ve sosyal medyada canlı yayınlanan Bağımsızlık Günü konuşmasında, “Cumhurbaşkanlığına aday olmaya karar verdiğimi Salvador halkına duyuruyorum.” ifadelerini kullandı.

Ülkenin üst düzey mahkemeleri, yasal olarak imkansız görünen bu adaylığa yeşil ışık yakmıştı.

Üstelik, bu hamle halkta huzursuzluk yaratmış denemez, atta bir nebze yüreklere su serpti.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERİN HEPSİNİN YENİDEN SEÇİMİ VAR!”

Bukele Perşembe günü yaptığı kritik açıklamada, “Gelişmiş ülkelerin hepsinin yeniden seçimi var.” dedi ve ekledi, “Ülkemizin demokratik kurumunun yeni yapılanması sayesinde şimdi El Salvador da onlar gibi olacak.”.

El Salvador Anayasası, bir cumhurbaşkanının görev süresinden hemen sonra yeniden seçilmesini yasaklasa da, Yüksek Mahkeme, 2021’de arka arkaya ikinci bir adaylığa izin vermeye karar verdi.

KENDİ HALKININ %95’İ SEVİYOR AMA ABD DURUMDAN RAHATSIZ

Bukele, kendi halkı tarafından ise göreve geldiği 2019’dan bu yana takdir topladı. CID Gallup tarafından geçen ay yapılan bir ankete göre, halkın %85’i Bukele’nin başkanlığını ve %95’i güvenlik konularındaki yönetimini onaylıyor.

41 yaşındaki genç lider, son aylarda acil durum yetkilerini kullanarak ülkeyi kan gölüne çeviren çetelere karşı büyük başarılar elde etti.

Bukele’nin yeniden aday olacak olması, şaşırtıcı olmayan biçimde, Amerika Birleşik Devletleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası