Macaristan’ın fon musluğu kesiliyor

Macaristan’ın fon musluğu kesiliyor

Macaristan hükümetinin bir süredir otokrasiye kayması, AB’yi rahatsız etti. Yardımlarının güvencesinden şüphe etmeye başlayan AB, Macaristan’a olan yardımlarını kesmeye karar verdi.


AB Komisyonu, Macaristan’a 7,5 milyar € olan fonunu kesmeyi önerdi.

2027’YE KADAR 1/3’Ü KESİLECEK

Macaristan’daki yolsuzluğa ilişkin endişeleri gerekçe göstererek, Avrupa Komisyonu 18 Eylül Pazar günü, Macaristan’ın reform çabalarının önümüzdeki iki ay içinde yetersiz kalması halinde ülkeye tahsis edilen uyum fonlarının üçte birinin askıya alınmasını önerdi.

Pazar sabahı yapılan bir toplantıda AB yöneticisi, Budapeşte için 7,5 milyar €’luk AB fonunun ve böylelikle Macaristan’a 2027 yılına kadar tahsis edilen toplam fonlarının yaklaşık üçte birinin askıya alınmasını önerdi.

Askıya alma, kamu alımlarına ağırlık veren ve bu nedenle yolsuzluğa karşı en savunmasız programlara odaklanıyor. 

OTOKRASİYE KAYIYOR

Macaristan’ın Başbakan Viktor Orbán yönetiminde otokrasiye doğru kaymasından endişe duyan Avrupa Parlamentosu’su sonuç olarak yardımları kesme kararı aldı.

AB’nin Macaristan hükümetine yaptığı uyarılara rağmen, Macaristan bütün yolsuzluk iddialarını reddetti. Macaristan’ın bu konuda AB’ye güven vericek bir proje geliştirmemeside, AB’yi daha sert kararlar almasına itti. 

AB Bütçe Komisyonu Üyesi Johannes Hahn yaptığı açıklamada, “Bugün alınan karar, komisyonun AB bütçesini koruması ve bu önemli hedefe ulaşmak için elimizdeki tüm araçları kullanma kararlılığının açık bir göstergesidir.” dedi.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası