Önümüzdeki hafta piyasalarda beklenmesi gerekenler 

Önümüzdeki hafta piyasalarda beklenmesi gerekenler 

Yarın yeni bir iş haftası başlıyor. Bu hafta içinde üç merkez bankasının para politikası toplanıyor. Artan enflasyonla mücadele etmek için merkez bankaları üst üste faiz arttımına gitmişlerdi. İşte detaylar. 


ABD Merkez Bankası, Eylül ayı para politikası toplantısını 20 Eylül Salı ve 21 Eylül Çarşamba günleri gerçekleştirecek.

Amerika Birleşik Devletleri Tüketicİ Fiyat İndeksi (TÜFE)’ni beklenenden daha yüksek geldi.  Böylelikle yatırımcıların FED’in yaklaşan politika toplantısında sıkı para politikasını izlemeye devem edeceği yönündeki beklentileri arttı.  Beklentilerini artırmasıyla ABD hisses senedi piyasalarında geçtiğimiz hafta derin bir düşüş yaşandı. Hafta boyunca Dow %4’ün üzerinde, S&P 500 %4.8, Nasdaq ise %5.5 daraldı.

ERTELENMİŞTİ 

İngiltere geçen hafta yapılması planlanan para politikasını, Kraliçe 2. Elizabeth’in ölüm haberinin ardından ertelenmişti. (Bakınız.) İngiltere son 40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele etmeye çalışıyor. 

Beklentiler faiz arttırımı üstünde uyuşsada, arttırımın ne kadar olacağana dair fikir farklılıkları var. Ekonomistler 50 baz puan bir arttırım olacağını düşünürken, finans marketleri 75 baz puan arttırımına gidileceğini düşünüyor. 22 Eylül’de yapılacak İngiltere Merkez Bankası toplantısı ardından çıkan faiz kararı netleşecek. 

JAPONYA’DA KARAR AÇIKLAYACAK

Bu hafta ayrıca Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) da para politikası komitesi toplanacak. Japonya’da enflasyon %2.6 ile son beş yılın zirvesinde. Fakat, Japonya Merkez Bankası artmaya başlayan enflasyonla mücadele etmeye başlamadı. Bu yıl Dünya çapındaki merkez bankalarının faiz arttırımına gitmesini takip etmeyen BoJ, henüz faiz arttırımı yapmadı. Bu haftaki toplantısından çıkacak karar merak konusu.

BU HAFTA OLACAKLAR

  • ABD Merkez Bankası, Eylül ayı para politikası toplantısını 20 Eylül Salı ve 21 Eylül Çarşamba günleri gerçekleştirecek. FED’in büyük ölçüde faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor.
  • Japonya Merkez Bankası (BoJ) 21 Eylül  Çarşamba para politikası toplantısını yapacak. 
  • İngiltere Merkez Bankası (BoE) 22 Eylül Perşembe günü faiz oranını açıklayacak. BoE’nin faiz oranlarını daha da artırması bekleniyor.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası