Somali lideri, çözümü Pentagon’da aramaya başladı: Türkiye ne yapıyor?

Somali lideri, çözümü Pentagon’da aramaya başladı: Türkiye ne yapıyor?

Türkiye’nin Afrika’daki başarısı, tıpkı domino taşları gibi başlangıç noktası, ve kardeşlik politikasının temelini oluşturan Somali’nin güvenliğine bağlı. Batı, şimdi tam da bu ilk dominoyu dinamitliyor. Üstelik bir de “kurtarıcı” rolüne bürünerek! Türkiye ise, en azından görünürde, konuya yeterli ilgili gösterir gibi durmuyor.


Türkiye’nin en yakın müttefiklerinden Somali’nin Cumhurbaşkanı, ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile bir araya geldi.

OSINT TURK ANALİSTLERİ, BUNUN OLACAĞINI ÖNGÖRÜP UYARMIŞTI

Türkiye’nin destekleriyle Somali ordusu, bölgenin hareketlenmeye başladığı -veya “hareketlendiriliği” Haziran 2022’den bu yana, Eş Şebab’ı, daha önce kontrol ettiği alanların %20’sinden söküp attı.

Bu son yapılan toplantının ana odağı ise “Amerikalı generallerinin desteği ile”, büyük ölçüde Türkiye’nin eğittiği ve donattığı Somali ordusunun El Kaide’nin en ölümcül ve vahşi kolu olarak bilinen Eş Şebab terör örgütü ile mücadele etme kapasitesini güçlendirmekti.

SOMALİ CUMHURBAŞKANI, DEVLET İNŞASI İÇİN ABD’Yİ Mİ SEÇTİ?

Somali Cumhurbaşkanı, ABD’de verdiği demeçte “El-Şebab’ı yenmenin; etkili ve sorumlu ordu personeli, kapsayıcı bir devlet inşa süreci, hukukun üstünlüğü ve halka kritik hizmetler sağlama kabiliyetini içeren çok yönlü bir yaklaşım gerektirdiğinin farkındayız.” ifadelerini kullandı.

İlginç olarak, Somali Cumhurbaşkanı’nın bahsettiği tüm bu yapılması gerekenleri, 2010’ların ilk yıllarından bu yana, Somali’yi “kardeş” statüsünde gören Türkiye’nin üstlendiği zaten biliniyor.

ABD SAVUNMA BAKANI: AFRİKA BOYNUZU ÇOK ÖNEMLİ BİR GEÇİŞ DÖNEMİNDE

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’e göre ise, “Somali ve Afrika Boynuzu çok önemli bir geçiş dönemine girdi. Etiyopya’da devam eden düşmanlıklar ve çatışmaya eden Eş Şebab tehdidi göz önüne alındığında, bu dönem özellikle önemli olacak. Sivillere yönelik yüksek profilli, acımasız ve alçak saldırılar olacak. Buradaki işbirliğimiz çok önemli Sayın Başkan ve ortağınız olarak biz hazırız.”

EN ZENGİN VE VAHŞİ TERÖR ÖRGÜTÜ: EŞ ŞEBAB

El Kaide’nin en “zengin” ve vahşi kolu olan Eş Şebab, yıllardır Somali’nin resmi hükümetine karşı kanlı terör eylemleri gerçekleştiriyor.

Pentagon’un Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde yazılan bir rapor, “Eş Şebab’ın bu yıl kıtadaki en ölümcül ve en etkili terör gruplarından biri olduğunu ve tüm terör olaylarının tahminen %36’sını oluşturduğunu” ortaya koydu.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası