Duygusal anlar: Kırgız askeri çatışmanın tam ortasında mahsur kaldı!

Duygusal anlar: Kırgız askeri çatışmanın tam ortasında mahsur kaldı!

Tacikistan – Kırgızistan sınırında çatışan askerler arasında, çatışma sırasında duygusal anlar yaşandı. Ukrayna savaşının yönü Rusya’nın hedeflerinden uzaklaştıkça, Rusya’nın “arka bahçesi” tanımı sorgulanırcasına kimi Kafkaslarda, kimi ise Orta Asya’da bulunan Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan ve Tacikistan’da eş zamanlı olarak hareketlilik yaşanıyor.


Tacikistan – Kırgızistan sınırında yaşanan çatışmalardan birinde yaşanan dramatik anlar, çekilen bir video ile gözler önüne serildi.

“KIRGIZİSTAN ASKERİ ÇATIŞMANIN ORTASINDA MAHSUR KALDI”

Çatışmalar sırasında Tacikistan askerlerinin cep telefonu kamerasıyla çektiği videoda “iki cephenin” ortasında, ateş altında kalmış bir Kırgızistan askerinin olduğu görüldü.

Zor durumdaki askerin halini gören (karşı taraftaki) Tacik askerlerinden biri, asker arkadaşlarına “ateşi kesmeleri” emrini birçok kez yüksek sesle tekrarladı. Ölümle burun buruna gelen Kırgız askere ise “Buraya gel! Dikkat et!” dediği duyuldu.

Hatta kendisini tehlikeye atarak hem Kırgız tarafına hem de Tacik tarafına, “başını bile çıkaramayan” ortada kalmış Kırgız askerini göstermeyi denedi.

KIRGIZ KESKİN NİŞANCI İKİ TARAFTAN DA TEPKİ TOPLADI

Yakınındaki askerler durumun farkına varıp ateşi kesse de, Kırgızistan tarafından bir keskin nişancının arkadaşının durumuna rağmen yardım etmeye çalışan Tacik askerlerine ateş etmeye devam etmesi de, dikkatlerden kaçmadı.

Tacikistan birlikleri, ölümden dönen Kırgız askeri sağ salim teslim aldıklarını açıkladı.

BAYRAKTAR DİPLOMASİSİ İŞE YARAYACAK MI?

Son günlerde “topyekün savaşın” önlenmeye çalışıldığı Kırgızistan – Tacikistan sınırında askerler arasında çıkan ve hala sürdürülen çatışmada (bu haber yazıldığı sıralarda) iki taraftan da yüze yakın asker yaşamını yitirdi.

Bölgedeki çatışmalarda toplar ve tankların da kullanıldığı bilgisi aktarılıyor. Asıl dikkat çeken ise Kırgızistan’a ait bir Bayraktar TB-2’nin Tacik mevzilerini vurmasından hemen sonra ilan edilen ateşkesin kırılganlığı. İki taraf hala birbirini suçlamaya devam ediyor. Üstelik çatışmalar hala devam ediyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası