OSINT araştırmacıları, Avrupa’nın korkunç suçunu ortaya çıkardı!

OSINT araştırmacıları, Avrupa’nın korkunç suçunu ortaya çıkardı!

OSINT araştırmacıları, son çalışmalarından birinde çok tuhaf bir detay fark etti. Sosyal medyada herkese açık şekilde buldukları bazı fotoğraflarda bazı detaylar göze çarpıyor. Bu detaylardan yola çıkan araştırmacılar, Batı’nın çok konuşalacak suçunu ortaya çıkardı.


Batı merkezli OSINT araştırmacıları, Avrupa’nın Polonya’da işlediği korkunç suçu ortaya çıkardı.

ASKERİ EĞİTİMİ VERDİKLERİ İNSANLAR KAN DONDURDU

Bu görüntüler Mayıs 2020’de herkese açık bir Instagram hesabında yayınlandı. Fotoğrafta görünen, sıradan giyinmiş, bazı semboller içeren yüz dövmeleri olan bu adam, Polonya aşırı sağında aslında bilinen bir figür.

Image

Yanındaki iki adamdan biri, Avrupa’nın en büyük “güvenlik şirketlerinden” biri olan ESA’nın tesislerinde (Avrupa Güvenlik Akademisi), yine ESA’nın logosunun bulunduğu bir t-shirt giyiyor.

ESA, merkezi Polonya’nın Wrocław kentinde bulunan ve dünyanın her yerinden polis memurlarına, silahlı kuvvetlere ve hatta özel korumalara eğitim veren, sektöründe liderliğe oynayan önemli bir güvenlik eğitimi şirketi.

Diğer sosyal medya görüntülerinin de gösterebileceği gibi, şahsın kamuflajının altında “Kara Güneş” ve “Beyaz Şeytan” kelimeleri de dahil olmak üzere çok sayıda aşırı sağ sembol içeren dövme göze çarpıyor.

Image

Hemen yanında, beyzbol şapkası takan arkadaşı da aynı şekilde benzer dövmelere sahip ve üstelik İkinci Dünya Savaşı Alman Nazi askerinin resmini taşıyan bir tişört giyiyor.

“BEYAZ MİLLİYETÇİLİKLE BAĞLANTILI” OLARAK FİŞLENMİŞ

Yürütülen kapsamlı OSINT (açık kaynak) araştırmaları , yüzünde dövme olan adamın “Jastrząb” adını taşıdığını ve İngiliz ve Polonyalı aşırılık karşıtı gözlemciler tarafından “beyaz milliyetçilikle bağlantılı” olarak fişlenmiş bir grubun yöneticilerinden biri olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, ‘Jastrząb’a eşlik eden adamlardan biri olan ‘Marek B.’, şimdi silmiş olsa da daha önce ESA’da bir tabanca eğitim kursunun bitirme sertifikasını yayınlamıştı.

Bellingcat araştırmacıları, her iki adamın da sosyal medya hesaplarında çok sayıda aşırı sağ suç örneği buldu.

Image

ESA’NIN 2018’DE DE UKRAYNALI AŞIRI SAĞCILARI EĞİTTİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Bu, ESA’nın müşterilerinin “kim” olduğuna dair ilk araştırma değil.

Ağustos 2018’de başka bir OSINT araştırmasında, ESA’nın Ukrayna’nın aşırı sağından birkaç kişiyi de eğittiğini ortaya çıkmıştı.

ESA temsilcileri, bu soruşturmayı rapor ederken, Bellingcat ve Polonya medya kuruluşlarına tüm başvuranların geçmişlerini dikkatlice incelediklerini ve aşırı sağla bağlantıları olan kişileri eğitmeyeceklerini söyledi.

Kaynak: Bellingcat

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası