Savaş alanında kritik değişim: 10 günde 4 Rus uçağı düşürüldü!

Savaş alanında kritik değişim: 10 günde 4 Rus uçağı düşürüldü!

Ukrayna birliklerinin ön hatları hızla ilerlemeye devam ederken, baskı altında kalan Rus kara kuvvetlerinin yakın hava desteğine ihtiyacı oluyor. Bu sebeple son günlerde Rus savaş uçakları Ukrayna kontrolü altındaki riskli alanların üzerinde uçmak zorunda kalmaya başladı. Sonuç: 10 günde 4 savaş jeti düşürüldü.


İngiliz ordusu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın sadece son 10 gün içinde Ukrayna’da en az dört savaş jeti kaybettiğini ve işgalinin başlangıcından bu yana kaybettiği savaş jeti sayısının yaklaşık 55’e yükseldiğini söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu şok edici artışın olası sebeplerine değindi.

“ARTIK DÜŞMAN BÖLGESİ ÜZERİNDE UÇUYORLAR”

Bakanlık, bahse konu kayıpların artmasının kısmen Rus Hava Kuvvetleri’nin Ukrayna’nına ilerlemelerinin baskısı altındaki Rus kara kuvvetlerine destek olmaya başladığını bildirdi. Bu yüzden de yakın hava desteği sağlama hareketinde daha büyük riskler almaya başlamadıklarını ifade etti.

“RUS PİLOTLARIN DURUMSAL FARKINDALIĞI GENEL OLARAK ZAYIF”

Ayrıca Rus pilotların durumsal farkındalığının genellikle zayıf olduğu da raporda belirtildi ve şöyle dendi: “Ön hatlar hızla ileri hareket ettikçe bazı uçakların düşman toprakları üzerinde ve daha yoğun hava savunma bölgelerine girmek zorunda kalmış olması gerçekçi bir sebep.”

Açıklama için: https://bit.ly/3DBpgqO

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası