Yunan basını: Dedeağaç Limanı hızla ikinci “Souda” haline geliyor!

Yunan basını: Dedeağaç Limanı hızla ikinci “Souda” haline geliyor!

Yunanistan merkezli Kathimerini Gazetesi, biraz önce Twitter hesabından paylaştığı haberde Türkiye’nin gözlerini çevirdiği Dedeağaç Limanı’ndaki gelişmeleri özetlediği bir haber yayınladı.


Haberde Yunan basını, Dedeağaç Limanı’nın ABD’nin güdümlü füze atan büyük destroyerleri için genişletileceğini; limanın İstanbul Boğazı’na “güvenilir” bir alternatif oluşturduğunu ve Dedeağaç’ın ikinci bir “Souda” olduğunu yazdı.

OSINT TURK, makaleyi sizler için Türkçe’ye tercüme etti. İşte olduğu gibi, hiçbir şey değiştirilmeden, eklenmeden veya çıkarılmadan haberin tam çevirisi ve kullandıkları görsel:

Image

“Ülkemizin kuzeydoğusundaki Alexandropouli (ç.n.:Dedeağaç) limanı, Girit adasındaki büyük Yunan ve NATO deniz üssü ile kıyaslamak gerekirse hızla “ikinci bir Souda” haline geliyor.

“GÜDÜMLÜ FÜZELER VE ELEKTRONİK HARP”

Üst düzey ABD askeri yetkilileri, ABD Arleigh Burke sınıfı destroyerlere de ev sahipliği yapmak ve bunlara gerekli desteği tedarik etmek amacıyla, limanın daha da derinleştirilmesini ve genişletilmesini önerdi.

Bu gemiler, güdümlü füzeler taşıdıkları ve elektronik harp yeteneklerini genişlettikleri için ABD Donanması’nda önemli bir rol oynamakta.

“İSTANBUL BOĞAZI’NA ALTERNATİF OLDUĞUNU KANITLADI”

Rusya’nın geçen Şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana, Alexandropouli (ç.n.: Dedeağaç) limanı, Türkiye’nin savaşın başlamasından dört gün sonra tüm savaş gemilerine kapattığı İstanbul Boğazı’na güvenilir bir alternatif olduğunu kanıtladı. Bu noktadan binlerce asker, tank, helikopter ve diğer malzemeler hızlı ve etkili bir şekilde ABD ve diğer NATO kuvvetleri için Doğu Avrupa’ya konuşlandırıldı.

“DAHA BÜYÜK SAVAŞ GEMİLERİ İÇİN GENİŞLETİLEBİLİR”

Limanın kullanımı, daha uzun vadede, liman daha büyük ABD gemilerini barındıracak şekilde genişletilebilir.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir