ABD Taliban’dan kaçırılan uçaklar için müzakerede!

ABD Taliban’dan kaçırılan uçaklar için müzakerede!

ABD, orta asya ülkeleriyle Afganistan’a bağışlanan uçak için müzakere ediyor


İtalyan yayın kuruluşu Politico, ABD yönetiminin Afganistan’daki güvenlik yardımı karşılığında Özbekistan ve Tacikistan ile yaklaşık 50 askeri uçağın ticareti üzerinde sessizce çalıştığını açıkladı.

TALİBAN’DAN KAÇTILAR!

Afgan Hava Kuvvetleri pilotları, Taliban tarafından yakalanmamak için ABD tarafından bağışlanan uçağı geçen yıl Ağustos ayında iki komşu Orta Asya ülkesine uçurdu.

Uçağın akıbeti, militan örgütün uçakların Afganistan’a ait olduğu ve iade edilmesi gerektiği konusunda ısrar etmesi üzerine o zamandan beri belirsiz durumda.
Ancak Özbek hükümeti, uçakların ABD’ye ait olduğunu söyleyerek talebi reddetti.

ANLAŞMA KARŞILIĞINDA UÇAK VERECEK!

Haber kaynağı, ismi açıklanmayan bir yetkiliye atıfta bulunarak, ABD’nin sınır güvenliği ve terörle mücadele konusunda bir anlaşma karşılığında ülkelere habere göre bir dizi uçak vermeyi planladığını yazdı.

Habere göre, olası anlaşma, Afganistan’daki terör ağları konusunda ülkeler ve ABD arasında daha fazla istihbarat paylaşımını içerebilir.
Ayrıca uzun vadede, Amerikan birliklerinin ve uçaklarının da ülkelerde konuşlandırılmasını sağlayabilir.

ORTADOĞU ÜSLERİNE GÜVENİYOR!

ABD, eski Afganistan başbakanı Karzai hükümetinin çöküşünün ardından Güney Asya ülkesi içindeki nüfuzunu kaybetti.
ABD, Afganistan’da ufuk ötesi saldırılar düzenlemek için binlerce kilometre uzaktaki Orta Doğu üslerine güveniyor.

UÇAKLARA BÜYÜK İLGİ

Üst düzey bir Pentagon yetkilisine atıfta bulunan haber ajansı, ülkelerin bu uçakları tutmakla “kesinlikle çok ilgilendiklerini” yazdı. Ancak askeri üs sağlama konusu şu anda “masada değil”. Dedi.

GEÇMİŞTE ASKERİ TESİSLERİ PAYLAŞMIŞLARDI

Özbekistan ve Tacikistan, Afganista’nın sınır komşusu olmakla birlikte sınırları içerisinde de ABD ile askeri tesisleri paylaştı.

ABD, 11 Eylül’den sonra Afganistan’a yapılacak askeri operasyonlar için Özbekistan’daki Karshi-Khanabad hava üssünü kiraladı.
Özbekistan’da oluşan toplum ve Rus baskısı yüzünden anlaşma 2005 yılında sonlandı.

DENGE POLİTİKASI İŞE YARIYOR MU?

Politica’ya göre; Özbekistan anayasası ülke toprakları içinde yabancı bir devlete ait askeri üs kurulmasına imkan vermiyor.

Bunun yanında Tacikistan, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD Hava Kuvvetlerinin bu ülkedeki havaalanlarında yakıt ikmali yapmasına izin vererek ABD ile işbirliğine gitti.

Bununla birlikte Tacikistan denge politikası yürüterek, ABD ile “sınır güvenliği, terörle mücadele vb.” askeri konularda işbirliğini yürütmesine rağmen; Çin ve Rusya ile de ekonomik ve ticari ilişkilerini yürütmekte.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası