Çin ve ABD arasında ipler yeniden çok gergin!

Çin ve ABD arasında ipler yeniden çok gergin!

Çin, Biden’ın Tayvan üzerindeki ABD politikasını ciddi bir şekilde ihlal ettiğini söyledi.


Pazartesi günü Çin hükümeti, Başkan Joe Biden’ın, ABD’nin Tayvan’ı Çin işgaline karşı savunmasına ilişkin son yorumlarının, ABD’nin Tayvan ile ilgili Çin’e daha önceden taahhüt ettiği politikayı “ciddi şekilde ihlal ettiğini” söyledi.

RESMİ OLARAK TANIMIYOR FAKAT…

ABD’nin, 1979’da Tayvan ile resmi diplomatik ilişkilerine son vererek, Çin’in tek temsilcisi olarak Pekin’i tanıyacağına dair açıklamalarda bulunduğu bilinmekte. Fakat tüm bu açıklamalara rağmen ABD o zamandan beri Tayvan’ı resmi olarak tanımasa da sık sık ikili ilişkilerde bulunuyor.

ABD yayın kuruluşu CBS’nin Pazar günü yayınladığı bir röportajda Biden’a ABD birliklerinin Tayvan’ı savunup savunmayacağı soruldu. Biden ise bu soruya cevap olarak “eşi görülmemiş bir saldırı olması halinde, evet…” yanıtını verdi.

Ayrıca başkan Biden yaptığı açıklamalarda Tayvan’ın bağımsızlık konusunda kendi kararını verdiğini, ABD’nin bağımsız olmalarını cesaretlendirmek için herhangi bir destekleme girişiminde bulunmadığını söyledi.

ÇİN, “MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ” DEDİ!

Pazartesi günü, Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning yaptığı basın toplantısında, ABD’nin Tayvan ile ilgili tutumuna öfkeyle tepki göstererek: “ABD’nin açıklamaları, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklememe konusundaki önemli taahhüdünü ciddi şekilde ihlal ediyor. Tayvanlı ayrılıkçı bağımsızlık güçlerine ciddi şekilde hatalı bir sinyal gönderiyor. Çin, barışçıl bir yeniden birleşme için samimi şekilde büyük bir çaba göstermeye hazır.” dedi.

Bu açıklamalara ek olarak Mao Ning: “Aynı zamanda ülkeyi bölmeye yönelik hiçbir faaliyete asla müsamaha göstermeyeceğiz ve gereken tüm önlemleri alma hakkını saklı tutacağız.” dedi.

ÇİN İLE ABD ARASINDAKİ İPLER GERİLİYOR!

Çin ile ABD arasındaki gerilimin, geçen hafta bir ABD Senatosu komitesinin Tayvan’a doğrudan milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlama ve ilişkileri daha resmi hale getirme yolundaki ilk adımı atması ve ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gerçekleştirdiği nadir görülen ziyaretin ardından normalden daha da yükseldiğini biliyoruz. 

ÖFKELİ ÇİN HASSASİYET BEKLİYOR!

Ayrıca ABD, Eylül ayı başlarında Tayvan’a 60 gemi savar füzesi ve 100 havadan havaya füze de dahil olmak üzere Çin hükümetini öfkelendiren 1milyar dolarlık silah satışını onayladı. 

Mao, “ABD tarafını Tayvan sorununun aşırı önemini ve yüksek hassasiyetini tam olarak tanımaya çağırıyoruz. ABD liderlerinin Tayvan’ın bağımsızlığını desteklememe taahhüdünü ciddiyetle yerine getirmesini bekliyoruz.” Dedi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı ise Pazartesi günü Biden’ın desteği için minnettar olduklarını dile getirdi.

Kaynak:TheDefensePost

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası