Çin’in “esrarengiz” SİHA’sı uydulara yakalandı!

Çin’in “esrarengiz” SİHA’sı uydulara yakalandı!

Çin gibi tamamen kapalı bir ülke bile, yeni savunma projelerini 21. yüzyılın sunduğu halka açık kaynaklardan saklamakta güçlük çekiyor. Rutin uydu incelemelerinde çok ilginç, yeni bir detay OSINT araştırmacılarının karşısına çıktı.


Çin’in Jiayuguan Uluslararası Havalimanı’nın 28 Haziran 2022 tarihinde çekilmiş uydu görüntülerinde tanımlanamayan bir SİHA görüntülendi.

BU ALAN, YENİ SİHALARIN DENENMESİ İLE BİLİNİYOR

Bu havaalanı ve çevresi, yeni nesil Çin SİHA’larının deneme uçuşlarının yapılmasıyla biliniyor. Dolayısıyla da birçok kez aynı bölgede CH-4 ve benzeri platformların uydular aracılığı ile fotoğrafı çekilebilmişti.

Düzenli olarak kontrol edilen havalimanında bu kez ise işler biraz daha ilginçleşti.

İLGİNÇ BİR ŞEY GÖZE ÇARPTI

28 Haziran 2022’ye ait uydu görüntülerinde kanat açıklığı 25 metreye ulaşan, hemen yanındaki CH-4’lerden çok daha büyük olan esrarengiz bir SİHA görüntülendi.

The WarZone isimli haber sitesinin, MAXAR uydu görüntüleme şirketinin çektiği fotoğraflar üzerinde yaptığı araştırmada ortaya çıkan bu detay, heyecan yarattı.

Image

Dünya genelindeki OSINT araştırmacıları fotoğraftan daha fazla data çıkarabilmek için uğraşsalar da şu an itibariyle bu SİHA tanımlanamıyor.

Çin’in bu yeni SİHA’ları, şu anda kullandığı CH-4/5’lerin yeni bir varyantı; veya hiç bilinmeyen yepyeni bir SİHA olabilir.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası