Depremin “esrarengiz” zamanlaması: Böyle bir şey nasıl olabilir?

Depremin “esrarengiz” zamanlaması: Böyle bir şey nasıl olabilir?

Meksika’da “uğursuzluk” söylentileri baş gösterdi. Dün, yani Pazartesi günü 7.6 şiddetindeki çok güçlü bir deprem Aquila şehrini vurdu. Hem de ülke tarihinin en yıkıcı iki depreminin yıldönümü olarak anılan “uğursuz günde”. Günün zaten uğursuz sayılıyor olması ise ilginç bir şekilde sarsılmış olan Meksikalılara teselli veriyor.

Pazartesi günü (dün) Meksika’da meydana gelen büyük depremin esrarengiz zamanlaması tüm dünyanın dikkatini çekti.

En az bir kişinin ölümüne neden olan 7.6 büyüklüğündeki deprem, 19 Eylül 1985’te tahminen 10.000 kişinin hayatını kaybettiği ve 19 Eylül 2017’de en az 350 kişinin hayatını kaybettiği depremlerle tam olarak aynı gün meydana geldi.

Tüm ülkede “uğurusuz gün” olarak anılan gün olrak anılan 19 Eylül’ün uğursuzluğu artık sonsuza kadar perçinlendi.

Depremden bir saat önce ülkedeki tüm büyük şehirlerde “deprem tatbikatı” gerçekleşmişti.

Meksika, hızlı ve genellikle şaşırtıcı derecede sakin tahliyeler söz konusu olduğunda eğitimli bir nüfusa ev sahipliği yapsa da, dünyanın sismik olarak en aktif ülkeleri arasında.

MEKSİKALILAR SOSYAL MEDYADA ESPRİ FIRTINASI ESTİRDİ

WhatsApp, Instagram, Facebook ve Twitter ve diğer her türlü sosyal medyada endişeli Meksikalılar, izah edemedikleri bu olayda mizah buldular – zira Mexico City ve diğer büyük şehirlerde planlanmış bir deprem tatbikatından sadece bir saat sonra bu deprem meydana geldi!

İnternette dolaşan komik bir görselde, takdir eden bakışlarıyla bir Barack Obama şöyle derken resmedilmiş, “Bu Meksikalılar sert, canlı depremlerle deprem tatbikatı yapıyorlar”

Meksika hükümeti tarafından yapılan bir duyuruyu taklit eden esprili başka bir görselde; yabancıları “Meksika’yı ziyaret etmeye” ve “her 19 Eylül’de gerçek bir deprem deneyimini yaşamaya” davet ediyor.

Bazı şakalar, başka bir 19 Eylül depreminin zamanlamasının sadece bir tesadüf olduğuna dair resmi raporlara şüpheli bir bakış atıyor.

Şehrin Cuauhtemoc ilçesinde bir işletme sahibi olan Ernesto Lanzetta, “Bugün yine bu tarih. Ayın 19’u ile ilgili bir şeyler var” diyor ve ekliyor: “19 Eylül, korkulması gereken bir gün.”

Diğer sosyal medya kullanıcıları ise, Başkan Andres Manuel Lopez Obrador’un yerin sarsıldığını, ancak selefinin hükümeti altında daha fazla sarsıldığını söyleyen şakalarla olayı politize etti.

TESADÜF MÜ DEĞİL Mİ?

19 Eylül 1985 depreminde binlerce insan hayatını kaybetti ve 19 Eylül 2017 depreminde 350’den fazla kişi öldü. 19 Eylül 2022 depreminin hasarları ise hala ölçülüyor.

Ülkenin en prestijli yüksek öğrenim merkezlerinden biri olan Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi (UNAM), aynı gün meydana gelen üç büyük deprem için bilimsel bir açıklama olmadığını ve bunu tamamen tesadüfe bağladığını söyledi.

Ama diğerleri buna pek inanamadı.

En son depremden önce yayınlanan bir akademik çalışma, 19 Eylül 2017 depremini yaşayan her 10 kişiden üçünün travma sonrası stres bozukluğunun etkilerine maruz kaldığını gösterdi.

Jeofizikçi Carlos Valdes, 19 Eylül’ün Meksika takviminde lanetli bir gün olduğu yönündeki önerilere karşı verdiği bir röportajda, en son depremi tesadüfe bağladı ve bu espri silsileini de psikolojik olarak gerekli bir tedavi olarak işaret etti: “Bence bu stres ve korkudan kurtulmanın bir yolu” dedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası