Filistin yönetimi, İsrail’in kullandığı ikincil bir güce mi dönüştü?

Filistin yönetimi, İsrail’in kullandığı ikincil bir güce mi dönüştü?

İşgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlileri ayağa kaldıran bir olay gerçekleşti. İlginç olan ise bu kez taşlananların Filistin hükümetinin araçları ve ateş ettikleri de Filistin polisleri olmasıydı. Filistin polisi, Filistin’de aranmayan ama İsrail’in aradığı Filistinli bir şahsa baskın düzenledi. Hamas, Filistin yönetimini “vatana ihanet” ile suçladı. Silahlanan Filistinli gruplar ve birçok sıradan Filistinli, pratikte artık Filistin Yönetimi’nin İsrail’in askeri işgalini destekleyen ikincil bir güvenlik gücüne dönüştüğünü iddia ediyor.


İşgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde, Filistin güvenlik güçlerinin İsrail tarafından aranan militanları tutuklamasının ardından şiddetli silahlı çatışmalar başladı. Başlayan çatışmalarda, 53 yaşında bir adam öldürüldü ve şiddetli sokak protestoları yaşandı.

FİLİSTİNLİLER FİLİSTİN YÖNETİMİNİN İSRAİL’İN UYDUSUNA DÖNÜŞTÜĞÜNÜ İDDİA ETTİ

Bu durum, Batı Şeria’da güvenlik durumunun daha da kötüleştiğine işaret ediyor ve aylarca süren İsrail saldırılarından sonra Filistinliler arasında kendi liderlerine karşı artan memnuniyetsizliğini gösteriyor.

Filistinli bir yetkili, kısa sürede sükunet sağlanmazsa Filistin’de “iç savaş” çıkma riski olduğu konusunda uyardı.

Bu arada Hamas, Batı Şeria’nın bazı bölgelerini yöneten Batı destekli Filistin Yönetimi’ndeki baskını gerçekleştiren rakiplerini, “vatana ihanet” ile suçladı.

Nablus ve Cenin şehirlerindeki atmosfer, sıradan Filistinliler İsrail ordusunun gece yarısı baskınlarıyla mücadele ediyor. Onlar bunlarla mücadele ederken öte yanda Filistin Yönetimi’nin kontrolünün giderek daha da kaybolması, ağır silahlı militanların kendi aralarında ve Filistin hükümetiyle silahlı çatışmalara girmesine yol açıyor.

Bu da zaten dengesiz olan bölgeyi çok daha rikli hale getiriyor.

SON OLAYLARI NE TETİKLEDİ?

Pazartesi günkü bu baskın, Filistin Yönetimi’nin Nablus’un kalbindeki otoritesini yeniden canlandırmak için gerçekleştirdiği başarısız bir girişim gibi görünüyor.

Güvenlik güçleri, Hamas tarafından üst düzey üyelerinden biri olarak tanımlanan Musab Shtayyeh de dahil olmak üzere iki militanı gözaltına aldı. Daha önce İsrail tarafından birkaç kez hapse atıldı ve 2020’de arananlar listesine eklendi.

Filistin polisinin bu baskını, Filistinli silahlı kişilerle silahlı çatışmalara yol açtı. Daha sonra protestolar sırasında 53 yaşındaki Firas Yaish öldürüldü.

FİLİSTİN DEĞİL, İSRAİL TARAFINDAN ARANIYORDU: FİLİSTİN POLİSİNİN AMACI NE?

Şahsın babası Akif Shtayyeh, BBC’ye verdiği demeçte oğlunun “Filistin otoriteleri tarafından aranmayan” bir serbest mahkum olduğunu söyledi ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu, “Onun kaçırılmasının yansımaları, durumu korkunç sonuçlara dönüştürmeye yol açabilir”.

İsrail ve ABD, kuzey Batı Şeria’da kontrolü yeniden tesis etmesi için Filistin Yönetimi’ne uzun zamandır baskı yapıyordu. Filistin Yönetimi yetkilileri, İsrail’in artan saldırılarının otoritelerini baltaladığını söyledi.

Silahlanan Filistinli gruplar ve birçok sıradan Filistinli, pratikte artık Filistin Yönetimi’nin İsrail’in askeri işgalini destekleyen ikincil bir güvenlik gücüne dönüştüğünü iddia ediyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası