İran’daki protestolar büyüdü: Birleşmiş Milletler “alarma” geçti!

İran’daki protestolar büyüdü: Birleşmiş Milletler “alarma” geçti!

Birleşmiş Milletler, İran’daki protestoların büyümesi üzerine olası bir iç karışıklık için alarma geçti. Henüz sadece 22 yaşındaki İranlı genç bir kadının, erkek kardeşiyle gezdiği sırada “gevşek başörtüsü” yüzünden ahlak polisleri tarafından gözaltına alınması ve ardından da komaya girerek ölmesinin ardından İran durulmuyor. İddialar, kadının kafasına önce copla vurulduğu ve sonra da arabaya çarpıldığı yönünde.


Birleşmiş Milletler, İranlı ahlak polislerinin başörtüsü yasalarını çiğnediği için gözaltına alınan bir kadını gözaltında öldürmelerinin ardından “iç savaş” alarmına geçti.

İnsan hakları grupları, protestoların 4. günü olan Pazartesi günü güvenlik güçlerinin sokaklara çıkan erkek, kadın ve çocuklara ateş açması sonucu üç kişinin öldüğünü söyledi. Ayrıca başkent Tahran’da da protestolar düzenlendi.

Birleşmiş Milletler, İran liderlerini barışçıl gösterilere izin vermeye ve kadının ölümüyle ilgili tarafsız bir soruşturma başlatmaya çağırdı.

BAŞINA COPLA VURUP SONRA DA ARABAYA ÇARPMIŞLAR

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Vekili Nada al-Nashif, Amini’nin ahlak polisleri tarafından başından copla yaralandığını ve başının polis araçlarından birine çarpıldığına dair bilgiler olduğunu söyledi.

Nashif, “Mahsa Amini’nin trajik ölümü ve işkence ve kötü muamele iddiaları, özellikle ailesinin adalet ve gerçeğe erişimini sağlayan bağımsız bir yetkili makam tarafından derhal, tarafsız ve etkili bir şekilde soruşturulmalıdır.” dedi.

Ahlak polisi son aylarda sokak devriyelerini “gevşek başörtüsü” taktığı düşünülenleri gözaltına alacak şekilde genişlettiği için, BM’nin “kadınlara şiddet uyguladığına dair çok sayıda ve doğrulanmış video” aldığını kaydetti ve “Yetkililer, başörtüsü kurallarına uymayan kadınları hedef almayı, taciz etmeyi ve gözaltına almayı bırakmalıdır” sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İran’ın batısındaki Saqez kentinde yaşayan ve hennüz sadece 22 yaşında olan Mahsa Amini genç kadın, başörtüsü uygun olmadığı için İranlı ahlak polisleri tarafından gözaltına alındı. Amini, daha sonra üç gün komada kaldı ve Cuma günü hastanede yaşamını yitirdi.

Amini, Salı günü erkek kardeşiyle birlikte Tahran’daydı ve İran ahlak polisi tarafından, kendisini kadınların saçlarını başörtüsüyle, kollarını ve bacaklarını da bol giysilerle örtmesini gerektiren yasayı çiğnemekle suçlandı. Gözaltına alındığı karakolda bayıldıktan kısa bir süre sonra ise komaya girdi.

Polis, genç kadının kötü muamele gördüğünü reddetti ve “ani kalp yetmezliği” yaşadığını iddia etti. Ancak ailesi onun zinde ve sağlıklı olduğunu ifade ediyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası