İsrail ve Lübnan’ın Akdeniz’deki beklenmedik yakınlaşması dikkat çekti!

İsrail ve Lübnan’ın Akdeniz’deki beklenmedik yakınlaşması dikkat çekti!

Lübnan, ekonomik sıkıntılarına çare olması umuduyla teknik olarak savaşta olduğu İsrail ile Doğu Akdeniz’deki tartışmalı gaz sahası üzerine anlaşmaya vardı.


İsrail Başbakanlık Sözcüsü, yaptığı açıklamada, İsrail’in Lübnan ile deniz sınırı anlaşmazlığı konusunda “her iki ülkenin vatandaşlarının çıkarlarına hizmet edecek şekilde” bir anlaşmaya varmanın “mümkün ve gerekli” olduğuna inandığını söyledi.

İSRAİL BAŞBAKANI: BÖLGESEL İSTİKRARA FAYDA SAĞLAYACAK

Müzakerelerin “son aşamalarına” geldiğine dair haberlerin tam da ortasında açıklama yapan İsraill yetkili, ABD’li arabulucu Amos Hochstein’a “anlaşmaya varmak için gösterdiği sıkı çalışmadan dolayı” teşekkür etti. İsrail Başbakanı Yair Lapid, “Bahse konu anlaşmanın bölgesel istikrara büyük katkısı olacak ve bölgesel istikrara fayda sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Başbakanlık Sözcüsü, Karish sondaj kulesinden gaz üretiminin ise müzakerelerle ilgili olmadığını ve sondaj kulesinin “mümkün olan en kısa sürede, gecikmeden” gaz üretmeye başlayacağını kaydetti.

İKİ ÜLKEDEN BARIŞMA SİNYALLERİ Mİ?

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun ise hemen önceki gün, BM Lübnan Özel Koordinatörü Joanna Wronecka’ya İsrail ile deniz sınırlarının çizilmesi için müzakerelerin “son aşamalarında” olduğunu bildirmişti.

Bu anlaşmanın Lübnan’ın münhasır ekonomik bölgesinde kalan ve belirtilen alanlarda gaz ve petrol arama haklarını garanti ettiğini kaydedildi. Lübnan hükümeti, Hochstein ile birlikte “sınırlama süreciyle ilgili bazı teknik detaylar üzerinde” çalışmaya devam ediyor.

LÜBNAN EKONOMİSİ BAŞKA YOLA İZİN VERMİYOR

Lübnan lideri Aoun, “Lübnan sularında keşif yapmanın, son yıllarda önemli bir düşüşe tanık olan Lübnan ekonomisinin canlanmasına ve sınırlarının güneyinde güvenlik ve istikrarın artırılmasına katkıda bulunacağını” umduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Lübnan’ın uluslararası hukuka olan bağlılığını yinelerken, “Güneyde faaliyet gösteren uluslararası güçler olan UNIFIL ve Lübnan ordusu arasındaki koordinasyonun, Lübnan ordusunun başarısını sağlamak için gerekli olduğunu” göz önünde bulundurarak “tüm bileşenlerini uygulamanın önemine” işaret etti.

Eylül ayının başlarında Hochstein, Lübnan cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından, teknik olarak hala savaş halinde olan iki ülke arasındaki sınır çizgisine ilişkin müzakerelerin “çok iyi ilerleme” kaydettiğini söylemişti

2020’DEKİ SÜREÇ DURMUŞTU, NE DEĞİŞTİ?

Lübnan ve İsrail arasındaki sınırda Birleşmiş Milletler’in gönderdiği güçler hala devriye geziyor.

İki ülke, 2020’de deniz sınırı müzakerelerine yeniden başlamış, ancak süreç Beyrut’un BM’nin görüşmelerde kullandığı haritanın değiştirilmesi gerektiğine dair iddiasıyla durmuştu.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası