İsviçre, “kendi halkına rağmen” 36 adet F-35 savaş uçağı alıyor!

İsviçre, “kendi halkına rağmen” 36 adet F-35 savaş uçağı alıyor!

İsviçre; aralarında Belçika, İngiltere, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Yunanistan, Almanya, Hollanda, Norveç ve Polonya olan; gizli ve çok amaçlı F-35 savaş uçaklarını tercih eden Avrupa ülkelerine katılıyor.


İsviçre, Pazartesi günü, 6 milyar franktan (6,2 milyar dolar) fazla bir fiyatı gözden çıkararak 36 adet F-35 savaş uçağı satın almak için tartışmalı bir sözleşme imzaladı.

ARMASUİSSE ANLAŞMAYI İMZALADI

Ülkenin silah tedarik ajansı olan ArmaSuisse, “Ulusal Silahlanma Direktörü Martin Sonderegger ve İsviçre F-35A Program Yöneticisi Darko Savic, 19 Eylül 2022’de Bern’deki armasuisse merkezinde satın alma sözleşmesini imzaladı” dedi ve “Bu açıklamayla birlikte 36 adet F-35A’nın alımı sözleşmeli olarak kararlaştırıldı” diye ekledi.

İSVİÇRE HALKI F-35’LERE BU KADAR PARA HARCAMAYA SICAK BAKMADI

Haziran 2021’de İsviçre hükümeti tarafından F-35’in seçilmesi, özellikle söz konusu savaş uçağının program maliyetini aşmasının ardından bazı tartışmalara yol açmıştı.

İsviçre hükümeti ve parlamentosu, sorunu seçmenlere sunmak için yeterli imza toplanmasına rağmen, üretici Lockheed Martin’in teklifinin süresi dolmadan önce bunun için yeterli zaman olmadığını söyleyerek uçağın satın alınmasıyla ilgili bir referandum düzenlemeyi planladı.

Ancak İsviçreli seçmenler, Eylül 2020’de, ülkenin eskiyen F/A-18 Hornets ve F-5 Tigers filosunun yerini almak için altı milyar İsviçre frangı harcamasını ancak kıl payı kabul etmişti.

F-35’ler İsviçre’ye 2027 ile 2030 yılları arasında teslim edilecek.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası