Kimse sebebini bilmiyor: Balinalar topluca intihar mı etti?

Kimse sebebini bilmiyor: Balinalar topluca intihar mı etti?

Dünya’nın en zeki hayvanlarından biri olan ve kalbi bir araba büyüklüğündeki balinalar, Tazmanya’da topluca karaya vurdu. Aileler halinde yaşayan bu sosyal ve dev memelilerin intihar etmiş olmaları muhtemel. Olay soruşturuluyor fakat henüz sebebini anlamış biri yok…


Avustralya’nın güneyindeki Tazmanya adasında bulunan bir sahilde, karaya vurmuş 14 genç balina öldü.

Bahse konu olan intihar etmiş balinaların leşleri, King Island’da yaşayan yerel halk tarafından fark edildi ve Pazartesi akşamı yetkililere bildirildi.

İNTİHAR ETME SEBEPLERİ BİLİNMİYOR

Balinaların intihar etme sebebi henüz bilinmiyor, ancak olayı soruşturmak için olay yerine vahşi yaşam biyologları ve bir de veteriner gönderildi.

Tazmanya’da balinaların intihar etmesi nadir görülen bir durum değil, zira uzmanlar Tazmanya’nın bu tür vakalar için “sıcak nokta” olduğunu söylüyor.

Bir eyalet sözcüsü, havadan yapılacak araştırmanın bölgede daha fazla hayvanın mahsur olup olmadığını belirleyeceğini söyledi.

Dünya genelinde savunmasız hayvanlar olarak kabul edilen bahse konu sperm balinaları 18 metreye kadar büyüyebilir ve 45 tona kadar çıkabilir.

GENÇ BİR GRUP ERKEK BALİNANIN BAŞI BELAYA GİRMİŞ OLABİLİR

Yaban hayatı bilimcisi Vanessa Pirotta, ölü balinaların muhtemelen bekar bir grubun – bir grup genç erkek balinanın – başının belaya girmesinin ardından yaşandığını söyledi.

Dr Pirotta, sperm balinalarının “derin dalış otobüsleri” gibi olduğunu ve aslında tipik olarak denizin daha ilerisindeki sularda vakit geçirdiklerini söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, “Yaşanmış bütün balina intiharları bir gizem olmaya devam ediyor. Neden olduklarını tam olarak bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Balinalar aynı zamanda “yanlış seyir” yapmış, hasta ya da yönünü şaşırmış bir lideri takip etmiş ya da daha sığ sularda ürkmüş olabilir, diye ekledi.

NEDEN BU KADAR ÇOK BALİNA İNTİHAR EDİYOR?

Eylül 2020’de, Avustralya tarihinin bilinen en kötü balina intiharında 380’den fazla pilot balina yaşamını yitirdi. Bu olay da tıpkı bunun gibi Tazmanya’d gerçekleşmişti.

Nedeni bilinmemekle birlikte Dr Pirotta, Tazmanya’nın “karayla kesişen birçok farklı akıntıya” da sahip olduğunu belirtiyor.

Sonuç olarak balina intiharlarının gezegen için ne anlama geldiğini henüz bilebilen yok.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir