Japonya’dan yeni savunma planı: İnsansız kamikaze!

Japonya’dan yeni savunma planı: İnsansız kamikaze!

Japonya, ada savunmasında kullanmak üzere yüzlerce “kamikaze” görevini üstlenecek insansız hava aracı temin etmeyi planlıyor.


Japonya ulusal haber kaynaklarına göre Japonya hükümeti, gelecek yıl ada savunması için envanterine eklemeyi düşündüğü, kamikaze görevinde bulunabilecek insansız hava araçlarının tanıtılmasının planlandığını ve şuan deneme aşamasında olduklarını açıkladı.

KAÇ KAMİKAZE DRON GEREKTİĞİ HENÜZ NET DEĞİL!

Habere göre, Japonya savunma bakanlığı, 2023 bütçe talebinde saldırı için tasarlanan insansız hava araçlarının adada ne şekilde konuşlandırılacağını anlatarak bir tanıtımda bulundu.

Hava araçlarının miktar ve maliyeti bu yılın sonuna kadar kesinleşmiş olacak.

KYUSHU’DAN TAYVAN’A KADAR!

Japonya şu anda herhangi bir savaş uçağına sahip değil. Fakat Northrop Grumman, Global Hawk ve Boeing Insitu Scaneagle gibi ABD yapımı keşif uçaklarını adaya konuşlandırdı.

Açıklamalara göre Japon hükümetinin planı, Kyushu’dan Tayvan’a kadar güneybatıya uzanan Nansei Adaları’nda yüzlerce yerli ve yabancı yapımı insansız hava aracı konuşlandırmak.

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri, geniş çaplı konuşlandırmalarından önce mühimmatları boş bir şekilde değerlendirecekti. 

BAŞARILI İHA TB2’DE DEĞERLENDİRİLİYOR!

Söz konusu temin edilmesi ve envantere katılması beklenen kamikaze görevini yürütecek dronlar arasında İsrail yapımı kamikaze dron Harpy ve Harop, ABD yapımı sustalı olarak da tabir edilen Switchblade de bulunuyor. 

Ayrıca Japon ulusal gazetelerinden biri olan Yomiuri Shimbun’un yapmış olduğu habere göre, başarılı Türk insansız hava aracı Bayraktar TB2’nin de bahse konu plan kapsamında değerlendirildiği söylenmekte.

Temin edilmesi planlanan bu insansız hava araçlarının, uyarı ve garnizon koruması ile birlikte adalara inen işgalci gemilere ve birliklere çarpması da amaçlanmakta. 

UKRAYNA KUVVETLERİNİN İHA KULLANMASI JAPONLARI ETKİLEDİ!

Japonya hükümeti, 2015’ten bu yana Japon ordusu envanterine saldırı uçağı eklemek adına çekimser adımlar atarak geçici çözümler üretti.

Fakat Japon hükümet yetkilileri, yakın zamanda fitili ateşlenen Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna kuvvetlerinin savaşta yaşadıkları ve  Rusya’ya karşı yaşanan çatışmalarda insansız hava aracı kullanmasının, yöneticileri askeri gücü kuvvetlendirmede ve  envanterdeki çeşitliliği artırmada hızlandırmaya ikna ettiğinden de söz ettiler.

Yine Japonya ulusal devlet gazetelerinden biri olan The Asahi Shimbun’un yapmış olduğu habere göre, Japon savunma bakanlığı ayrıca, önümüzdeki yıllar için bulunacağı bütçe talebinde, yüksek güçlü lazerlere ve mikrodalgalara dayalı karşı drone sistemleri için de araştırma fonu arıyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası