Rusya Fransa’yı “kabul edilemez” diyerek uyardı!

Rusya Fransa’yı “kabul edilemez” diyerek uyardı!

Rusya hükümeti, Fransa’yı Ukrayna’ya destek amacıyla yaptıkları silah teslimatları konusunda, “kabul edilemez” olarak değerlendirerek uyarıda bulundu.


Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko Salı günü Fransa’da bulunan Moskova Büyükelçisi Pierre Levy ile yaptığı görüşmede Fransa hükümetini  Ukrayna’ya “kabul edilemez” silah teslimatına karşı uyardı.

UKRAYNA’NIN SİLAHLANDIRILMASINDAN ÇOK RAHATSIZ!

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dikkatler, Ukrayna devletinin  sivil ve altyapı tesislerini bombalamak için kullandığı silahları incelediklerini söyledi.

İncelemelerle ulaşılan sonuçlar neticesinde, Fransızlar da dahil olmak üzere bazı batı ülkeleri menşeili silahlarla daha fazla donatılmasının kabul edilemezliğine odaklandı” dedi.

TAHIL ANLAŞMASI VE GIDA GÜVENLİĞİ DE KONUŞULDU

Rusya’nın yapmış olduğu açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasında imzalanan, mevcut tahıl arzının, Ukrayna limanlarından çıkmasına izin veren anlaşmalara atıfta bulunuldu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Fransa Büyükelçisi’nin yaptıkları görüşmede ayrıca “tahıl anlaşmasının uygulanmasındaki ilerleme ve gıda güvenliğini sağlama sorunları” da ele alındı.

Toplantı ile ilgili yapılan bir diğer açıklamada ise, “Ağır insani sonuçları önlemek için Rus tahıl ve gübre üreticilerine yönelik yasa dışı yaptırımların kaldırılmasının yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin pazarlarını doyurmanın önündeki engellerin kaldırılması gereğine dikkat çekildi” denildi.

TAHIL TESLİMATLARI İHTİYAÇ SAHİBİ ÜLKELERE ULAŞMIYOR!

Ayrıca Rus yetkililer, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda imzalanan tahıl koridoru anlaşmasını, kendi ihracatının zarar gördüğünü söyleyerek eleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapılan tahıl teslimatların çoğunun, tahıla en çok ihtiyaç duyulan fakir ülkelere değil de, Avrupa’ya ulaştığını iddia etti.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak Putin, Avrupa Birliği’ni 300.000 ton Rus gübresinin dünyanın en fakir ülkelerine ulaşmasını engellemekle suçladı.

ERDOĞAN, PUTİN’İN ELEŞTİRİLERİNİ HAKLI BULDU

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde tahıl koridoru anlaşmasında büyük bir başarıya daha imza atan ve anlaşmaya öncülük eden Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile bir araya geldiği görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuştu. 

Rus liderin eleştirisinde haklı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Tahıl sevkiyatında zaten şu an itibarıyla biliyorsunuz, Rusya tarafından henüz tahıl sevkiyatı yok fakat Sayın Putin’in tabii haklı olduğu bir konu var. O da nedir? Bu tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil.” Dedi.

Cumhurbaşkanı koridorun amacının fakir ülkelere sevkiyat olduğunu belirtti.

Kaynak:TheDefensePost

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası