Rusya’da II. Dünya Savaşı’ndan beri ilk: Sokaktaki siviller askere alınıyor!

Rusya’da II. Dünya Savaşı’ndan beri ilk: Sokaktaki siviller askere alınıyor!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna savaşında yepyeni bir sayfa açacak bir karara imza atarak “seferberlik” ilan etti. Rusya, 2. Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez seferberlik ilan ediyor. Yerel kaynaklar, gönderdikleri son dakika bilgilerinde, sokakta yürüyenlerin askere alındığını iddia ediyor. Ayrıca biraz önce, 18-65 yaş arasına uçak bileti satışları yasaklandı. Moskova-İstanbul uçuşlarının tükendiği de bildirildi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü (haber yazılmadan biraz önce) Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk seferberliğini emretti ve eğer Batı “nükleer şantaj”da bulunursa Moskova’nın “muazzam cephaneliğinin tümüyle karşılık vereceği” konusunda uyardı.

18-65 YAŞ ARASINA UÇUŞLAR YASAKLANDI

Moskova-İstanbul uçuşları anında tükendi.

Rus havayolları, Savunma Bakanlığı’ndan seyahat için onay kanıtı sağlayamazlarsa, 18 ila 65 yaş arasındaki Rus erkeklere bilet satışını durduracağını açıkladı.

İDDİA: YOLDA YÜRÜYENLERİ ASKERE ALIYORLAR

Uyarının hemen ardından, Rusya’daki yerel kaynaklar; “sokakta yürüyen sıradan insanların durdurulup askere alındığını” iddia etti.

Moskova’dan gelen bilgiler şu şekilde:

“Askeri bir devriye daha şimdiden Lenin Caddesi’nde yürüyor, insanları durduruyor ve celpname veriyor. Dikkat edin!’

‘Lermontov Caddesi’nden üç adamı bir anda alıp askeri bir araca yerleştirdiler.’

Image

“BU BİR BLÖF DEĞİL”

Putin televizyonda ulusa sesleniş konuşmasında, “Ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edilirse, halkımızı korumak için mevcut tüm araçları kullanacağız – bu bir blöf değil” dedi ve Rusya’nın “yanıt verecek çok silahı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya savunma bakanı, kısmi olarak ilan edilmeye başlayan seferberlik ile 300.000 yedek askerin çağrılacağını ve kararın daha önceden askeri deneyime sahip olanlara da uygulanacağını söyledi.

TOPLAMDA 2 MİLYON YEDEK RUS ASKERİ VAR

Putin’in ilan ettiği seferberlik, Ukrayna üzerindeki çatışmayı önemli ölçüde tırmandıracak. Rusya’nın bu hamlesi, tam da Ukrayna birliklerinin akılalmaz hızlarda topraklarını kurtarmasından sonra yaşandı.

Putin, Batı’nın Ukrayna’da “barış istemediğini” iddia ederek, 2 milyon kiişden oluşan Rus yedek askerlerinin kısmi seferberliğinin amacının Rusya’yı ve topraklarını savunmak olduğunu söyledi.

İNGİLTERE ENDİŞELİ: PUTİN KONTROLÜ KAYBETMİŞ OLABİLİR

İngiltere Dışişleri Bakanı Gillian Keegan Sky News’e verdiği demeçte, Putin’in konuşmasının endişe verici olduğunu ve dikkate alınması gerektiğini aktardı:

“Açıkçası bu çok ciddiye almamız gereken bir şey çünkü, bilirsiniz, kontrol bizde değil – onun da kontrolde olduğundan emin değilim, gerçekten. Bu açıkça bir tırmanma.” dedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası