Tayvan Boğazı’nda savaş gemileri!

Tayvan Boğazı’nda savaş gemileri!

ABD ve Kanada savaş gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçiyor.


Bir ABD destroyeri ve bir Kanada firkateyni, rotanın uluslararası su yolu statüsünü güçlendirmeyi amaçlayan en son yürüttükleri ortak bir operasyonda Salı günü Tayvan Boğazı’ndan geçti.

EN YOĞUN KANALLARDAN BİRİ

Çin hükümeti, hem demokratik Tayvan’ı hem de adayı Çin anakarasından ayıran dar su kütlesini dünyanın en yoğun nakliye kanallarından biri olarak görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin iddialarının asılsız olduğunu ispatlamak için Tayvan Boğazı’nda “seyir özgürlüğü” geçişlerini uzun süredir kullanıyor ve Batılı müttefikler bu operasyonlara giderek daha fazla katılmakta.

GEMİLER RUTİN GEÇİŞ GERÇEKLEŞTİRDİ!

Arleigh Burke sınıfı bir destroyer olan USS Higgins, Kanada Kraliyet Donanması’nın Halifax sınıfı fırkateyn HMCS Vancouver ile işbirliği içinde 20 Eylül’de Tayvan Boğazı’ndan rutin bir geçiş gerçekleştirdi.

Resmi kaynaklar geçişi “Gemiler, herhangi bir kıyı devletinin karasularının ötesindeki Boğazda bir koridordan geçti.” diyerek ifade etti.

Kanada, fırkateynin Kuzey Kore’ye karşı BM yaptırımlarını uygulamak için devam eden bir göreve katılmak üzere yolda olduğunu söyledi.

Kanada Savunma Bakanı Anita Anand, Asya-Pasifik bölgesi için başka bir terim kullanarak yaptığı açıklamada, “Bugünün rutin Tayvan Boğazı geçişi, ücretsiz, açık ve kapsayıcı bir Hint-Pasifik’e olan bağlılığımızı gösteriyor” dedi.

“GEÇİŞ PROVAKE AMAÇLI”

Çin’in Doğu Komutanlığı’nın bir sözcüsü, son geçişi “halkı provake etmek” olarak nitelendirdi.

Çin devlet yayın kuruluşu CCTV’ye göre Albay Shi Yi, “Birlikler her zaman yüksek teyakkuzda, tüm tehditlere ve provokasyonlara kararlılıkla karşı koyuyor ve kararlı bir şekilde ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunuyor” dedi .

İngiliz, Kanadalı, Fransız ve Avustralyalı savaş gemilerinin son yıllarda Tayvan Boğazı’ndan geçiş yapması Çin’in tepkilerine yol açtı.

Ayrıca devletler, Pekin’in iddialarını ve birden fazla komşudan gelen rakiplerini reddeden 2016 Lahey kararına rağmen, Pekin’in ısrar ettiği bir diğer hayati nakliye bölgesi olan Güney Çin Denizi’ni de sık sık kullanıyorlar.

SON GEÇİŞ BUNDAN 11 AY ÖNCE GERÇEKLEŞTİ!

ABD ve Kanada savaş gemileri Tayvan Boğazı’ndan en son 11 ay önce USS Dewey destroyeri ve HMCS Winnipeg fırkateyni ile geçiş yaptı.

En son yapılan bu geçiş ise Biden’ın bir Çin işgali durumunda ABD birliklerinin Tayvan’ın yardımına geleceğini tekrar ilan etmesinden bir gün sonra geldi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası