Almanya çözüm arayışında kamulaştırmayı seçti

Almanya çözüm arayışında kamulaştırmayı seçti

Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik etkenleri bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz günlerde seferberlik ilan eden Rusya’nın Avrupa üstündeki en büyük silahı olan enerji sektöründeki gücü Avrupa’yı karıştırmış durumda.Geçen hafta Ruslara ait olan petrol rehinelerine el koyan Almanya hükümeti, bu hafta ise Uniper’i kamulaştırma kararı aldı. Almanya hükümetinin bir sonraki adımı merak konusu…


Almanya hükümeti dün (21 Eylül Çarşamba) yaptığı açıklamada, ülkenin en büyük doğal gaz ithalatçısı Uniper’i kamulaştırmayı kabul ettiğini belirtti. 

3 RUS RAFİNERiSİNE EL KOYMUŞTU

Almanya geçtiğimiz hafta Ruslara ait 3 petrol rafinerisine el koyduğunu açıklamıştı. Almanya, yükselen enerji fiyatlarıyla mücadele etmek için bu hafta da Uniper’i kamulaştırma kararı aldı. Uniper, Almanya’daki tüm gazın yaklaşık %40’ını tedarik ediyor.

Uniper ile yapılan anlaşma, Almanya hükümetinin Temmuz ayında açıkladığı yardım paketi kapsamında gerçekleşti. Anlaşmanın bir parçası olarak hükümet, şimdiye kadar Finlandiya merkezli Fortum tarafından kontrol edilen enerji tedarikçisinde %99 hisseye sahip olacak. 

Kamulaştırma kararının Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor.

“GEREKLİ BİR ANLAŞMAYDI”

Rusya’nın Ukrayna’yı destekleyen Avrupa ülkelerine doğalgaz arzını azaltması nedeniyle enerji fiyatları çok yükseldi.

Avrupa vatandaşları artan enerji maliyelerinden ötürü iş yerlerinin kapanması olasılığının arttığını düşünüyor. Sonuç olarakta Avrupa bölgesinde bir resesyon beklentisi yayılmış durumda. 

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner kamulaştırma kararının “artık özel sektör taradından çözülemeyecek olması nedeniyle” alındığı aktardı. 

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck ise Uniper’in Almanya’nın gaz piyasasında oynadığı önem nedeniyle kamulaştırmanın gerekli olduğunu söyledi.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası