Bulgaristan’da, avcı Sovyet Mig-29, yerini ABD’li savaşan şahin F-16’ya bırakıyor!

Bulgaristan’da, avcı Sovyet Mig-29, yerini ABD’li savaşan şahin F-16’ya bırakıyor!

Bulgaristan hükümeti 1.3 milyar dolarlık maliyetle F-16 alımını onayladı.


Londra merkezli haber ajansı Reuters, Bulgaristan geçici hükümetinin Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov’a atıfta bulunarak, Bulgaristan’ın sekiz F-16 savaş uçağından oluşan ikinci partisinin ABD’den 1,3 milyar dolara satın alınmasını onayladığını açıkladı.

ESKİ FİLOSUNU YENİLEMEYE ÇALIŞIYOR!

NATO üyesi ülkelerden biri olan Bulgaristan, eskiyen Sovyet Mig-29 savaş uçağı filosunu değiştirmeye çalışıyor. 

Lockheed Martin tasarımı F-16 uçağının satın alınmasının, Bulgaristan’ın NATO standartlarıyla uyumluluğunu artıracağı da açıklamalar arasında yer aldı.

Bulgaristan geçici Savunma Bakanı konuyla ilgili açıklamalarında: “Yeni savaş uçağı satın alımı ve filo yenilemesi Bulgar hava kuvvetleri için son derece önemli. Ukrayna’daki çatışmaların ardından, ortaya çıkan bazı sorunlar nedeniyle bakımını yapamadığımız eski Sovyet uçaklarımız var.” Dedi.

Anlaşmanın 2 Ekim genel seçimlerinden sonra toplanacak olan meclis tarafından onaylanması gerekiyor. ABD hükümeti ise anlaşmayı Nisan ayında onayladı.

İLK F-16’SINA 2025’TE KAVUŞACAK!

Daha önce 2019’da imzaları atılan bir önceki anlaşmaya göre sekiz adet ilk parti F-16 savaş uçaklarının herhangi bir aksaklık olmaması durumunda 2025’te Bulgaristan’a teslim edilmesi bekleniyor.

Anlaşması yapılan uçakların teslimatı yapılana kadar, Bulgaristan envanterinde bulunan Mig-29 model eski savaş uçaklarını da 2023’e kadar çalışır durumda tutmak için Polonya ile sekiz uçak motoru satın almak üzere görüşmeler gerçekleştiriyor.

Ülke ayrıca ABD, İsrail, Hollanda, Fransa ve İsveç gibi ülkelerden hava polisliği için askeri uçak kiralamalarını da talep etti.

ÜÇ NATO ÜLKESİNDEN BİRİ

Bulgaristan, Polonya ve Slovakya ile birlikte halen Mig-29’u kullanan üç NATO ülkesinden biri durumunda.

Mig-29, Artem Mikoyan isimli Sovyet Ermeni uçak tasarımcısı mühendis ve Mikhail Iosifovich Gurevich isimli Sovyet uçak tasarımcısının birlikte kurmuş oldukları Rus askeri uçaklarını üreten Mikoyan-Gurevich askeri havacılık bürosu tasarımı, ilk üretimi 1977 yılında gerçekleşen, dördüncü jenerasyona ait, üstün manevra yetenekleri olan kısa menzil hava muharebe ve savunma uçağı.

ABD tasarımı F-16 savaş uçağı ile uzun yıllardır ve sürekli kıyaslanan Mig-29 avcı savaş uçağı, toplam üretim maliyeti ve tüketim değerleri bakımından ezeli rakibinin sürekli olarak gerisinde kaldığı bilinmekte. Yine de tüm hava kuvvetleri tarafından efsaneler arasındaki yerini korumakta.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası