Çin’in prototip ekstra büyük insansız denizaltı dronları, uydu görüntüleri ile tespit edildi!

Çin’in prototip ekstra büyük insansız denizaltı dronları, uydu görüntüleri ile tespit edildi!

Araştırmalar Çin’in ekstra büyük sualtı dronları geliştirdiğini düşündürüyor.


Yapılan incelemeler ve araştırmalar, Çin’in Tayvan ile yaşadığı gerilimler sonrası, kıyı şeridinden gelebilecek olan tehlikelere karşı ekstra büyük sualtı dronları geliştirerek önlem almaya çalıştığını düşündürdü.

ÇİN DONANMASINA EKSTRA BÜYÜK İNSANSIZ SUALTI DRONLARI!

Çin Donanması, ülkenin gelecekteki donanma filosunun önemli bir parçası olarak gördükleri ekstra büyük insansız sualtı araçları(XLUUV) geliştirdi.

Güney Çin Denizi’nde gizlice konuşlandırılan bu ekstra büyük insansız sualtı araçları XLUUV’lerin, Tayvan ile artan gerilimler arasında Çin’in devam eden deniz genişlemesinin bir parçası olduğu bildiriliyor.

OPERASYONEL TATBİKAT İÇİN KONUŞLANDIRILMIŞ OLABİLİR!

Birleşik Krallık haber ajansı Naval News tarafından hazırlanan bir rapora göre, Sanya Deniz Üssü’nün uydu görüntüleri incelendiğinde, Mart 2021’den bu yana orada konuşlandırıldığı düşünülen iki XLUUV görüntüsü fark ediliyor.

Ayrıca araçların konuşlandırılma düzeni, operasyonel bir tatbikat için hazır olduklarını gösteriyor.

Uydu görüntülerinde XLUUV’lerin tespit edildiği beton platformun konumunun, Çin’in daha önce cüce denizaltılarını temel aldığı ve test ettiği yerin yakınında olduğu bildiriliyor.

GÖRÜNTÜLER DAHA BÜYÜK BİR PROJENİN HABERCİSİ OLABİLİR!

Hazırlanan raporlara göre, su altı insansız hava araçlarını gösteren bu görüntüler çok daha büyük bir Çin Donanması programının sinyallerini veriyor olabilir.

Henüz resmi ve net bi arçıklama gelmese de incelemeler ve raporlar projenin deneme aşaması tamamlandıktan sonra daha da geliştirilip çoğaltacağını göstermekte.

UYDU GÖRÜNTÜLERİNDEN TESPİT EDİLDİ!

ABD merkezli iletişim uyduları yapan ve Google Earth üzerinden de gördüğümüz uydu görüntülerini sağlayan şirketi de bünyesinde barındıran teknoloji şirketi Maxar’ın uyduları tarafından alınan yüksek çözünürlüklü görüntüler incelendiğinde; “normal/standart denizaltılar olamayacak kadar küçük ve deniz nakliye araçları olamayacak kadar büyük” iki siyah nesne görünmekte.

Boyutları ve tasarımları değişkenlik gösteren bu iki farklı sualtı araçları, Çin’in bu proje için iki farklı prototip üzerinde çalıştığını, prototipler arasında rekabetçi bir deneme hazırlığında olduğunu düşündürdü.

Image

Uydu görüntüsünde “A” harfi ile işaretlenen XLUUV’nin yaklaşık 16 metre uzunluğunda olduğu tahmin edilirken, ayrıca iki pervaneye sahip olduğu görülüyor.

Görüntülerde bulunan bu ekstra büyük insansız denizaltı dronun boyutu ve ölçüleri incelendiğinde, Boeing tarafından geliştirilen ABD Donanması’nın Orca adlı XLUUV dron denizaltısına benzediğini görmekteyiz.

Yine uygu görüntülerinde “B” harfi ile işaretlenerek gösterilen noktada ise su altı araçlarını suya ve gemilere kaldırmak için kullanılan bir vinç görünüyor.

Bir diğer tarafta bulunan ve “C” harfi ile işaretlenen, diğer insansız denizaltı olduğu düşünülen aracın ise diğerine göre daha ince fakat daha uzun olduğu, tahmini uzunluğunun ise 18 metre (59 fit) olduğu bildirildi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası