Daha önce görülmemiş esrarengiz bir SİDA Karadeniz sahillerine vurdu!

Daha önce görülmemiş esrarengiz bir SİDA Karadeniz sahillerine vurdu!

SİDA(Silahlı İnsansız Denizaracı) olarak bilinen ve daha önce hiçbir yerde bildirilmemiş bir robot gemi, Rus Donanması devriyelerinin arasından geçmeyi başarmış gibi görünüyor. Üstelik yeni keşfedilen tuhaf SİDA, Kırım’daki Rus Donanması’nın bulunduğu büyük Sivastopol üssüne yakın bir plajda bulundu. İşte esrarengiz SİDA hakkında tüm bilinenler!


Savaş, maalesef tarih boyu aynı zamanda teknolojide en çok ilerlenen dönem oldu. Çok daha büyük ve heybetli bir konvansiyonel güçle karşı karşıya olan Ukrayna, yenilikler ve yapma yeteneğine sahip olduğunu zaten aylardır gösterdi.

Bu savaşta, daha küçük olan ülke kendini yetersiz hissetmedi. Şimdi ise Ukrayna, çıtayı bambaşka bir seviyeye yükseltmiş olabilir.

KARADENİZ KIYILARINA TANIMLANAMAYAN SİDA’LAR VURMAYA BAŞLADI

Dün Rusya’nın Sivastopol’daki ana deniz üssünün yakınlarındaki bir plajda kimliği belirsiz ve tanımlanamayan bir SİDA bulundu. Olayın yaşandığı Omega Koyu, Sivastopol limanının girişinin hemen dışında ve Rus Donanması tarafından kullanılan bir bölgede. Ukrayna kontrollü kıyılarından da yaklaşık 150 deniz mili uzaklıkta!

Görülenlerden yola çıkarak, daha önce bilinmeyen bu SİDA’nın Ukrayna tarafından kullanıdığını düşünmek yanlış olmaz.

FOTOĞRAFTAN ÇIKARILAN VERİLER

Bu SİDA hakkında bilinenler şu anda çok az. Fakat yine de yönlendirilebilir bir su jetini çalıştıran, içine monte edilmiş tek bir motorla çalıştığı görülüyor. Bu nispeten yüksek performans göstermesi için yapılmış olmalı, hızlı olması istenmiş. Ve üstelik yaklaşık bir kano büyüklüğündeki bu kadar küçük bir gemi muhtemelen çok küçük bir radar izine sahip ve görülmesi çok zor.

Ayrıca üstte bir dizi sensör olduğu görülüyor. Bunlardan başlıcası, direğe monte edilmiş bir kamera ve ileriye dönük kızılötesi (FLIR) tipi bir cihaz. Bunlar muhtemelen direksiyon ve durumsal farkındalık için ana sensörü oluşturan parçalar. Kameranın arkasında muhtemelen navigasyon ve iletişim için düz bir anten de var.

Pruvada öne sabitlenmiş gibi görünen, diğerlerinden farklı, daha küçük bir kamera veya sensör var.

Fotoğraflar cihazın içini göstermiyor. Dış kabuğu güçlendirilmiş görünen bu SİDA, kavisli şekli ile bir savaş başlığına benziyor. Muhtemelen havadan fırlatılan bir bomba veya mermi, ileriye dönük ve muhtemelen de aşağı eğimli.

NE İÇİN KULLANILIYOR OLABİLİR?

Naval News’ın haberine göre, daha da ileri gidecek olursak, bir teori üretelim ve bu cihazın, aslında bir bomba olan bir teknenin modern bir yorumu gibi, başka bir gemiye çarpmak ve patlatmak için tasarlanmış olduğunu düşünelim. Bu aynı zamanda pruvadaki sensör kümesini de açıklar.

Patlayıcı yüklü tekneler yeni değil ve zaman zaman büyük başarılar da elde ettiler. Bu tasarım, eğer bu şekilde kullanılıyorsa, doğası gereği durumlara baktığımızda mantıklı görünüyor. İkinci Dünya Savaşı’nda İtalyanlar tarafından ilk kez kullanıldılar ve bugün hala kullanılıyor olabilirler. Örneğin son zamanlarda, Kızıldeniz’de, İran destekli Husi Hareketi, buna benzeyen ama uzaktan kumandalı olan versiyonlarına yakın bir silah kullandı.

Bu aşamada SİDA’nın amacından emin olamayız. Her yönü farklı şekilde açıklanabilir.

RUS BASINI İNKAR ETTİ

Yerel raporlara göre, cihaz açığa çekildi ve imha edildi. Yerel basın, “Sivastopol’daki patlama yüzen bir insansız hava aracının imhası” şeklinde bir haber yaptı.

Vali Mihail Razvozhaev, “Uzmanlar tarafından incelenen insansız bir aracın bir parçası keşfedildi. Anket tamamlandıktan sonra, bu aparat denizde bir patlama ile imha edildi. Kimse zarar görmedi.” Rus ordusu bu cihazlardan ayrıntılı olarak haberdar olmadığı sürece bu garip görünüyor.

Açıkta patlatılmış olması ise patlayıcı taşıdığı fikrini destekliyor.

Kaynak: Naval News

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası