Esir takası: 5 Ukraynalı komutan, savaş bitene kadar Türkiye’de kalacak!

Esir takası: 5 Ukraynalı komutan, savaş bitene kadar Türkiye’de kalacak!

Rusya ve Ukrayna, Çarşamba günü, savaşın başlamasından bu yana en büyük esir takasını Türkiye’de gerçekleştirdi. Mariupol’daki çelik fabrikasındaki direnişleriyle adını duyuran Azov taburunun 5 komutanının da savaş bitene kadar Türkiye’de kalacağı açıklandı. Ukrayna lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.


İki ülke, Ukrayna’nın uzun süren Mariupol savunmasına liderlik eden komutanların da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişinin yer aldığı beklenmedik bir esir takası gerçekleştirdi. Esirlerin 10’unun yabancı olduğu öğrenildi.

10 YABANCI NERELİ?

Serbest bırakılan yabancılar arasında, Ukrayna için savaşırken yakalandıktan sonra Haziran ayında ölüm cezasına çarptırılan ve haberlerden hatırlayabileceğiniz iki İngiliz ve bir Faslı da var. Ayrıca üç İngiliz, iki Amerikalı, bir Hırvat ve bir İsveç vatandaşı da onlarla birlikte serbest bırakıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Şubat ayında başlayan savaşın belirgin bir şekilde artmasıyla günün erken saatlerinde kısmi bir seferberlik ilan ettiği göz önüne alındığında, takasın zamanlaması ve büyüklüğü sürpriz oldu. Rus yanlısı ayrılıkçılar, tezatlık oluşturacak şekilde geçen ay Mariupol komutanlarının yargılanacağını söylemişlerdi.

215 UKRAYNALIYA KARŞI 55 RUS SERBEST BIRAKILDI

Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın yardımını içeren söz konusu esir takasının oldukça uzun bir süredir hazırlandığını ve yoğun pazarlıklar sonucu gerçekleştiğini ifade etti. Anlaşma şartlarına göre, çoğu Mariupol’un düşmesinden sonra yakalanan 215 Ukrayna asker serbest bırakıldı.

Karşılığında Ukrayna, 55 Rus ve Moskova yanlısı Ukraynalı ile vatana ihanet suçlamalarıyla karşı karşıya kalan yasaklı Rus yanlısı bir partinin lideri Viktor Medvedchuk’u Rusya’ya geri gönderdi.

“BİZİ DÜŞMANDAN AYIRAN ŞEY DE BU”

Zelenskiy, yaptığı konuşmasında, “Bu açıkça ülkemiz, tüm toplumumuz için bir zaferdir. Asıl mesele bu 215 ailenin sevdiklerini güvende ve evlerinde görebilmesidir.” dedi ve ekledi: “Tüm insanlarımızı hatırlıyoruz ve her Ukraynalıyı kurtarmaya çalışıyoruz. Ukrayna’nın anlamı, özümüz, bizi düşmandan ayıran şey de bu.”

Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yardımları için teşekkür etti ve beş üst düzey Ukraynalı komutanın savaşın sonuna kadar Türkiye’de kalacağını söyledi.

Kiev’in beş kişinin serbest bırakılmasını sağlamak için uzun ve zorlu bir mücadele verdiğini söyledi.

TÜRKİYE’DE KALACAK 5 KOMUTAN KİM?

Bunlar arasında, savaşın çoğunu üstlenen Azov taburunun komutanı Yarbay Denys Prokopenko ve yardımcısı Svyatoslav Palamar yer alıyor. Ayrıca 36. Deniz Tugayı Komutanı Serhiy Volynsky de onlarla beraber.

Üç asker de Mayıs ayında yüzlerce Azov savaşçısı ile birlikte Rus destekli güçlere teslim olmadan önce, Mariupol’un dev çelik fabrikalarının altındaki sığınaklarda ve tünellerde haftalarca süren azimli bir direnişe öncülük etmişti.

Zelenskiy, ofisinin yayınladığı beş kişiyle yaptığı görüntülü görüşmede, “Ulusumuz için yaptıklarınızdan gurur duyuyoruz, her birinizle gurur duyuyoruz” dedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası