İngiltere Merkez Bankasının kararı ne olacak?

İngiltere Merkez Bankasının kararı ne olacak?

FED dün yaptığı açıklamayla faiz oranlarını 75 baz puan arttırdı. Bu gün TCMB’nin faiz kararının dışında, İngiltere Merkez Bankasının da faiz oranını açıklaması bekleniyor. Üst üse altı kez faiz artışına giden BoE’nin tekrar faiz arttıracağı bekleniyor.


FED ve Japonya Merkez Bankasının (BoJ) ardından, İngiltere Merkez Bankası da (BoE) bu gün faiz kararını açıklayacak. 

6 KEZ ÜST ÜSTE 

İngiltere: Faiz Oranı (2017-2022)

Yükselen enflasyonla mücadele etmek amacıyla İngiltere Merkez Bankası bu yıl içinde üst üste altı kez faiz artırımına gitti.  Ağustos ayında 50 baz puan faiz arttımıyla, şu an İngiltere’deki faiz oranı  %1.75’e ulaştı. 

Tahminlere göre Ekim ayında İngiltere’de enflasyon %13.3’ü bulacak ve uzun bir süre bu seviyelerde kalacak.

Enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarının yanı sıra Birleşik Krallık’ın yeni Başbakanı (PM) Liz Truss, enflasyon beklentileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan enerji fiyatlarını sınırlama planıyla işletmeler ve haneler için maliyetleri kontrol etmeyi hedefliyor. 

SAAT 11:30’DA AÇIKLANACAK

Kraliçe II.Elizabeth’in ölüm haberinin ardından bir hafta ertelenen İngiltere Merkez Bankası Para Komisyonu açıklaması (Bakınız.), Türkiye saatiyle bu gün 11:30’da açıklanacak.

Ekonomistlerin tahminlerine göre BoE tekrar faiz arttırımına gidicek. Minimum 50 baz puan artış olacağı ön görülsede, İngiltere Merkez Bankası 75 baz puan bir artış yapabilir. 

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası