Kuzey Kore: “Rusya’ya silah sağlamıyoruz ve sağlamayı da düşünmüyoruz”

Kuzey Kore: “Rusya’ya silah sağlamıyoruz ve sağlamayı da düşünmüyoruz”

Kuzey Kore’nin devlet medyası, ABD’nin iddiasını yalanladı. ABD, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal ederek tükettiği stoklarını yenilemek için Kuzey Kore’ye yöneldiğini söylemişti. Bu açıklamadan haftalar sonra, dün yani Çarşamba günü Kuzey Kore devlet medyası, Pyongyang’ın Rusya’ya silah sağladığını yalanladı.


Rusya’nın bilinen cephane sıkıntısı ve ilan ettiği seferberliğin ışığında, ABD’nin yaptığı bir açıklamada Putin’in Kuzey Kore’den top mermisi ve füze tedarik ettiği iddia edilmişti.

“RUSYA’YA HİÇ MÜHİMMAT İHRAÇ ETMEDİK VE PLANLAMIYORUZ”

Kuzey Kore Savunma Bakanlığı Genel Teçhizat Bürosu’ndan bir yetkili, resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından yayınlanan bir açıklamada, “Daha önce Rusya’ya hiç silah veya mühimmat ihraç etmedik ve bunları ihraç etmeyi düşünmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Image

Açıklama, Beyaz Saray’ın Eylül ayında Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını desteklemek için Kuzey Kore’den top mermisi ve roket satın aldığını açıklamasından üç hafta sonra yapıldı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, ABD’nin satın almaların “gerçekten milyonlarca mermi, roket ve top mermisi içerebileceğine” inandığını söyledi.

Ancak, gizliliği kaldırılmış ABD istihbaratına atıfta bulunarak, o sırada satın almaların henüz tamamlanmadığını ve silahların Ukrayna’da kullanıldığına dair bir belirti olmadığını da vurguladı.

“SÖYLENTİ YAYDIKLARI İÇİN ABD’Yİ KINIYORUZ”

Moskova’nın yakın müttefiki Pyongyang; Washington ve “diğer düşman güçlerin” Kuzey Kore’nin adını kullanarak, “KDHC ile Rusya arasında bir “silah anlaşması söylentisi” yaydığını söyleyerek ABD’yi kınadı.

Kuzey Kore’nin askeri teçhizat ihraç etme hakkını saklı tuttuğunı da vurgulayan Kuzey Koreli Bakan, “ABD’yi pervasız açıklamalar yapmaktan vazgeçmesi konusunda uyarıyoruz” dedi.

Beyaz Saray ise, tecrit edilmiş Kuzey Kore hükümetinden top mühimmatı satın alınmasının yanı sıra İran’dan askeri insansız hava araçları satın alma anlaşmasının, aslında Rusya’yı engellemeyi amaçlayan Batılıların ekonomik ve teknolojik yaptırımlarının ardından, Rusya’nın oldukça zor durumda olduğunu gösterdiğini belirtti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası