Somali, ABD ordusundan yardım talep etti: Hava saldırısında 27 terörist öldü

Somali, ABD ordusundan yardım talep etti: Hava saldırısında 27 terörist öldü

Somali hükümeti, Eş Şebab’a karşı ABD ordusundan yardım istedi. ABD ordusu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amerikan hava kuvvetlerinin 18 Eylül’de Somali ordusu karada Eş Şebab teröristleri ile çatıştığı sırada hava desteği sağladıklarını söyledi. ABD tarafından düzenlenen bahse konu hava saldırısında 27 Eş-Şebab terörist öldürüldü.


ABD Afrika Komutanlığı’ndan (AFRICOM) yapılan açıklamada, saldırının, Somali Ulusal Ordusu ve Afrika Birliği Geçiş Misyonu’nun orta Somali’nin Hiran bölgesindeki Eş Şebab cihatçı güçlerini dağıtma operasyonuna devam ettiği sırada Bulobarde yakınlarında gerçekleştirildiği belirtildi.

AFRICOM’un ilk değerlendirmesi, saldırının 27 Eş-Şebab teröristini öldürdüğü ve hiçbir sivilin de yaralanmadığı yönünde.

AFRICOM: “EŞ ŞEBAB ABD ÇIKARLARINI TEHDİT EDİYOR”

Yapılan açıklamada, “Eş Şebab gibi vahşi ve aşırılık yanlısı örgütler; Somali’ye, bölgeye ve ABD çıkarlarına uzun vadeli tehditler sunuyor” dendi.

“SOMALİ HÜKÜMETİ BİZDEN YARDIM TALEP ETTİ”

AFRICOM, devam eden operasyonu betimlerken, “Somali Ulusal Ordusu ve Afrika Birliği Geçiş Misyonu tarafından gerçekleştirilen son beş yılın en büyüğü” ifadelerini kullandı ve söz konusu ABD hava saldırısının Somali hükümetinin “talebi üzerine” gerçekleştirildiğini de ekledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası