ABD, Asya’ya “uygun fiyatlı Hint SİHA’ları” ihraç edecek!

ABD, Asya’ya “uygun fiyatlı Hint SİHA’ları” ihraç edecek!

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Washington’un Çin’e karşı koymak için Delhi ile daha yakın ilişkiler kurmaya başladığını aktardı. Yetkili, ABD ve Hindistan’ın insansız hava araçlarını birlikte geliştireceklerini söyledi. Bu SİHA’lar, ucuz fiyata bölge ülkelere ihraç edilecek!


ABD, BÖLGEYE HİNT MALI SİHALARIN İHRAÇ EDİLMESİNİ İSTİYOR

Pentagon yetkilisi, Hindistan’ın bu SİHA’ları üretip bölgesindeki diğer ülkelere ihraç edeceğini söyledi.

Delhi, uzun zamandır ağırlıklı olarak Rus yapımı olan silahlarını çeşitlendirmek ve aynı zamanda kendi savunma sanayisini geliştirmek istiyor.

“HİNDİSTAN’I HER İKİ CEPHEDE DE DESTEKLİYORUZ”

Hint-Pasifik Güvenliğinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Eli Ratner, bir grup gazeteci ve savunma uzmanına verdiği demeçte, “Hindistan’ı her iki cephede de desteklemek istiyoruz ve bunu yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ratner, “Uygulama açısından bu, Hindistan’ın kendi savunma modernizasyon hedeflerini destekleyecek ortak üretim ve ortak geliştirme yetenekleri konusunda Hindistan ile yakın bir şekilde çalışacağımız anlamına geliyor” dedi ve ekledi:

“Hindistan daha sonra “Güney ve Güneydoğu Asya da dahil olmak üzere bölgedeki ortaklarımıza uygun fiyatlarla ihracat yapabilir”.

Ratner, uçaklardan fırlatılan SİHA’lar ve dron karşıtı savunma sistemleri geliştirme olasılığını da belirtti.

“BÜYÜK YETENEKLER”

Ayrıca Pentagon’un yakın ve orta vadede “büyük yetenekleri birlikte üretme fırsatları”nı değerlendirdiğini söyledi, ancak bu yeteneklerin hangileri olduğunu söylemedi.

“BU KONUDA YAKIN ZAMANDA DAHA FAZLA AÇIKLAMA YAPMAYI UMUYORUZ”

Ratner, “Hindistan hükümetindeki meslektaşlarımızla bu konudaki önceliklerimiz hakkında en üst düzeyde iyi görüşmeler yapıyoruz ve çok geçmeden bu konuda daha fazla açıklama yapmayı umuyoruz” dedi.

ÇİN KORKUSU YAŞAYAN HİNDİSTAN, ABD İLE YAKINLAŞTI

Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan arasındaki bağlar uzun yıllar sorunluydu, ancak saldırgan bir Çin’e karşı ortak temkinleri, ülkeleri Başbakan Narendra Modi ve eski başkan Donald Trump döneminde birbirine daha da yakınlaştırdı.

“BÜYÜK BİR SAVUNMA ORTAĞI”

2016’da Amerika Birleşik Devletleri Hindistan’ı “büyük bir savunma ortağı” olarak belirledi ve o zamandan beri iki ülke, birinci sınıf silahların transferini kolaylaştıran ve askeri işbirliğini derinleştiren anlaşmalar imzaladı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir