ABD uçak gemisi Kuzey Kore’ye gözdağı için Güney Kore limanında!

ABD uçak gemisi Kuzey Kore’ye gözdağı için Güney Kore limanında!

ABD uçak gemisi Kuzey Kore’ye uyarı olarak Güney Kore’ye demir attı.


Yaklaşık dört yıl sonra ilk kez bugün Güney Kore’ye ulaşan bir ABD uçak gemisi, Kuzey Kore’ye uyarı mesajı göndermeyi amaçlayan bir güç gösterisinde bulunmak için diğer askeri gemiler ile birlikte yola çıktı. Güney Kore’ye ulaşan gemi, liman kenti Busan’a demirledi.

ŞİMDİYE KADAR GERÇEKLEŞEN EN ÖNEMLİ KONUŞLANDIRMA!

USS Ronald Reagan ve beraberindeki saldırı grubundan gemilerin Güney Kore’ye gelişi, ortak tatbikatlar öncesinde farklı yorumların yapılmasına sebep oldu.

ABD’ye ait uçak gemisinin Güney Kore’ye gelişi, Kuzey Kore’yi uyarmak için bölgede daha fazla ABD “stratejik varlığının” faaliyet göstermesine yönelik şimdiye kadar yapılmış en önemli konuşlandırmayı işaret ediyor.

BİRLİKTE ÇALIŞILABİLİRLİĞİ ARTIRMAK İÇİN GELDİK DEDİ AMA…

Saldırı grubunun komutanı Tuğamiral Michael Donnelly gemide gazetecilere verdiği demeçte, ziyaretin müttefik ilişkileri kurmak ve donanmalar arasındaki birlikte çalışabilirliği artırmak için tasarlandığını söyledi.

Kuzey Kore’ye herhangi bir sinyal olup olmadığı sorulduğunda, “Mesajları diplomatlara bırakıyoruz.” Dedi.

Ancak ortak tatbikatların müttefiklerin tüm tehditlere yanıt vermesini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“YAPILAN ORTAK TATBİKATLAR SAVAŞIN PROVASI”

Donnelly, ABD gemisinin tatbikat için Güney Kore limanına gelmiş olması ile ilgili olarak ise “Taktik ve operasyonları uygulamamız için bir fırsat.” Dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, bu yıl rekor sayıda füze testi gerçekleştiren ve o zamandan beri ilk kez nükleer testlere yeniden başlamaya hazırlanıyor görünen Kuzey Kore’ye bir uyarı olarak daha fazla ortak tatbikat ve diğer askeri güç gösterileri için bastırıyor.

Kuzey Kore, önceki ABD askeri konuşlandırmalarını ve ortak tatbikatlarını savaşın provası ve Washington ile Seul’un düşmanca politikalarının kanıtı olarak kınadı. Tatbikatların, bölgesel gerilimi artırdığını söyleyen barış aktivistlerinin de protestolarına yol açtı.

2018’DEN BU YANA YAPILAN İLK ZİYARET!

Yetkililer, yaklaşmakta olan ortak tatbikatların ayrıntılarını vermeyi reddetti, ancak uçak gemisinin “birkaç gün” limanda olacağını söyledi. Gemi demirledikten sadece birkaç saat sonra, gemi mürettebatı, otobüsle şehre girmeden önce COVID-19 testleri yaptırırken uzun kuyruklar oluştuğu görüldü.

Ziyaret, 2018’den bu yana bir Amerikan uçak gemisi tarafından Güney Kore’ye yapılan ilk ziyaret. O zamandan beri, Kuzey Kore ile diplomatik çabalar veya COVID-19 salgını nedeniyle birçok tatbikat ertelendi veya iptal edildi.

Tüm bunlara ek olarak Güney Kore’de konuşlanmış yaklaşık 28.500 ABD askerinin Tayvan üzerinde çatışma çıkması durumunda oynayabileceği rol konusundaki sorular da tekrar akıllarda yankı buldu.

Kaynak:Reuters

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir