ABD’den yeni proje: Pilotsuz otonom Black Hawk!

ABD’den yeni proje: Pilotsuz otonom Black Hawk!

ABD Ordusu, 1.360 kilogramlık malzeme taşıyan pilotsuz bir kara şahinleri uçuracak.


ABD Ordusu, uçak mürettebatı olmadan 1.360 kilogram ağırlığında askeri malzeme taşıyan bir UH-60 Black Hawk helikopterini uçuracağını açıkladı.

YAKINSAMA PROJESİ

Deney, savaş alanı entegrasyonunu geliştirmek için yapay zekaya sahip, robotik yönetimi ve kontrolü askeri platformlara entegre etme alıştırması olan ve uzun süredir devam eden yakınsama projesinin bir parçası olacak.

Servise göre, böyle bir deneme yapılmasının asıl amacı bu tarz bir otonom aracın daha az operatörle malzeme teslim edip edemeyeceğini ve diğer görevleri yerine getirip getiremeyeceğini değerlendirmek.

GELECEĞİN OPERASYON KONSEPTİ

ABD Ordusu, bu deneme çalışmalarının ardından çeşitli operasyonel ortamlarda birden fazla otonom aracı kontrol edebilen tek bir askere sahip olmayı planlıyor.

Ordu Vadeli İşlemler Komutanlığı Direktörü Korgeneral Scott McKean, “Otonom yetenek, bir sonraki operasyon konseptimizin temel alacağına inandığımız şeyin ön saflarında yer alıyor.” Dedi.

“Neden bir Kara Şahin’e ihtiyacın var? Bir Kara Şahin’in taşıma yetenekleri anlamında sağladığı kapasiteyi düşünün. Komutanlara seçenekler sunmamıza gerçekten yardımcı olacak.” Diye de ekledi.

AVUSTRALYA VE İNGİLİZ ORDU MENSUPLARI İLE MÜŞTEREK!

Bahsi geçen bu deney, tüm askeri şubelerin, İngiliz ve Avustralyalı ordu personellerinin katılımıyla sonbaharda gerçekleştirilecek.

Otonom kara şahinlerin yanı sıra ABD Ordusu, ABD, İngiltere ve Avustralya’dan talep ettiği ve kullanmayı düşündüğü bazı çeşitli hava ve kara robotik araçlarını da deneyecek.

Ayrıca ABD Ordusu, yalnızca tek bir asker tarafından kontrol edilebilen bir grup insansız hava aracını kullanarak “sürü” yeteneğini test edecek.

FARKLI TEKNOLOJİLERİ ÖĞRENMEK ADINA BİR FIRSAT!

Korgeneral McKean, “Bu bir yakınsamadır.” Diyerek projenin ne amaçla gerçekleştiğini de vurguladı. 

Ayrıca McKean: “Komutanlar için, bu sistemlerin sağladıkları özelliklerle ilgili mesajların ve sinyallerin bir anlam ifade edebilmeleri ve harekete geçirebilmeleri için, bu robotik araçlardan gelen verileri komuta merkezine nasıl iletebiliriz? Bu, nerede olduğumuzu görmek için harika bir öğrenme fırsatı olacak.” Dedi.

Yakınsama projesi olarak adlandırılan bu çalışmalar silsilesinin, ABD Ordusu’nun devam eden modernizasyon çabalarının bir parçası olarak, çeşitli en yeni yetenekleri test etmesi ve ordunun kullanımına sunarak personele yeni özellikler katması, personelin yeteneklerini geliştirmesi bekleniyor.

Kaynak:TheDefensePost

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası