Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında bir ilk: Hava savunma sistemi anlaşması!

Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında bir ilk: Hava savunma sistemi anlaşması!

İsrail Birleşik Arap Emirlikleri’ne(BAE) hava savunma sistemi satacak.


İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne(BAE) ait farklı yerel kaynaklar, İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE), gelişmiş bir hava savunma sistemi satmayı kabul ettiğini, 2020’de kurulan ilk temastan bu yana aralarında bu tür bilinen ilk anlaşma olduğunu söyledi.

ANLAŞMA, BAZI İDDİALARI TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ!

Anlaşma, bazı Arap devletleri için onlarca yıldır devam eden İsrail-Filistin ihtilafını çözmenin, güvenlik ve ekonomi gibi ulusal önceliklerin gölgesinde kaldığını teyit etme niteliğinde.

İsrail ve ABD’nin müttefiki olan BAE’nin, İran’ın nükleer silah elde edeceğine dair nihai bir korku ve endişe duyduğu bilinmekte. İran hükümeti ise bu iddiaları reddediyor.

DRONE SALDIRILARI İSRAİL TEKNOLOJİSİ İLE ÖNLENECEK!

İsrail’in, yaz ortasında BAE’nin bir talebini onaylayarak, Körfez devletine Rafael yapımı SPYDER mobil önleyicileri tedarik edeceği biliniyor. Fakat iki devlet de, anlaşmanın hassas yapısı nedeniyle daha fazla ayrıntı vermeyi reddediyor.

Farklı bir kaynak ise, BAE’nin bu yılın başlarında Abu Dabi’de gerçekleşen drone saldırısı gibi durumlarla mücadele edebilecek İsrail teknolojisini edindiğini söyledi.

NET BİR AÇIKLAMA HENÜZ GELMİŞ DEĞİL!

İsrail savunma bakanlığı ve SPYDER üreticisi Rafael konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. BAE dışişleri bakanlığı da herhangi bir yorum yapmadı.

Araçlara takılabilen, kısa ve uzun menzilli tehditlere karşı savunma sistemi oluşturmak için, kaç adet hava savunma silahı tedarik edileceği ve şuana kadar sevk edilip edilmediği ise henüz belli değil.

“BAE İLE İSRAİL ARASINDA GENİŞ İŞ BİRLİĞİ”

Bir programda İsrail Dışişleri ve Savunma Komitesi başkanı Ram Ben-Barak’a, İsrail’in BAE’ye hava savunma sistemleri sağlayıp sağlamadığı soruldu.

Ram Ben-Barak ise 20 Eylül’de verdiği demeçte BAE ile aralarında geniş bir işbirliği olduğunu söyleyerek, konuyla ilgili daha fazla yorum yapmayı şuan için istemediğini belirtti.

SALDIRILARDAN SONRA İHTİYAÇ ARTMAYA BAŞLADI!

BAE’nin hava savunma yeteneklerini güçlendirme ihtiyacı, Ocak ve Şubat aylarında Körfez devletine yapılan bir dizi füze ve insansız hava aracı saldırısının ardından daha da arttı. 

Saldırıların çoğu durduruldu, ancak bu yılın Ocak ayında gerçekleşen bir dron saldırısında, Abu Dabi’de üç sivil hayatını kaybetti.

İSRAİL: “BAE’NİN GÜVENLİK İHTİYAÇLARINI DESTEKLİYORUZ!”

Ocak ayında engellenen bir saldırının gerçekleştiği BAE’yi ziyaret eden İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail’in BAE’nin güvenlik ihtiyaçlarını desteklediğini söyledi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde İsrail başbakanı Yair Lapid, saldırılardan dehşete düştüğünü ve İsrail’in BAE’nin yanında ve yanında olduğunu söyledi.

BAE başkanının diplomatik danışmanı Enver Gargash ise Temmuz ayında gazetecilere verdiği demeçte, BAE’nin üçüncü bir ülkeyi hedef almadığı ve savunma amaçlı olduğu sürece ülkeyi insansız hava araçlarından ve füzelerden koruyan her şeyi dikkate alacağını söyledi.

Kaynak:Reuters

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası