İngiltere’den Kudüs hamlesi:”Bu ahlaksız bir vaat”

İngiltere’den Kudüs hamlesi:”Bu ahlaksız bir vaat”

İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın eskiden beri ülkesinin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımak istediği ortaya çıktı. Truss, düğmeye bastı: BM’de İsrailli mevkidaşıyla görüştü. Filistin, İngiltere’nin yeni Başbakanı’nın büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma önerisini “uluslararası hukukun açık ihlali” ve “ahlaksız bir vaat” olarak nitelendirdi.


İngiltere’nin yeni seçilen Başbakanı Liz Truss’un İsrailli mevkidaşı Yair Lapid’e Birleşmiş Milletler’de bu konudaki incelemeleri hakkında bilgi verdiği iddialar arasında.

İngiltere’nin böyle bir hamlede bulunmasıson derece tartışmalı olacak. 2018’de Kudüs’te ABD büyükelçiliğinin açılması Müslüma dünyasında çok büyük öfkeyle karşılanmıştı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Liz Truss’a bu konuyu “olumlu değerlendirdiği” için teşekkürlerini ilettiği bir tweet paylaştı. Lapid, New York’taki BM Genel Kurulu’nda bir araya geldikten sonra İbranice bir tweet yazarak, Truss’u “iyi arkadaşı” olarak nitelendirdi.

İNGİLİZ HÜKÜMETİ DOĞRULADI: HASSASİYETİN DE FARKINDAYIZ

Londra hükümeti konu hakkında herhangi bir zamanlama belirtmedi ancak Büyükelçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşımak için bir incelemenin devam ettiğini de doğruladı.

İngiliz yetkililer, sonuç hakkında spekülasyon yapmayacaklarını ve Truss’un İsrail’deki İngiliz büyükelçiliğinin konumunun hassasiyetinin ve öneminin farkında olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, İngiltere Başbakanı Truss’un, son kampanyası sırasında Tel Aviv’deki büyükelçiliğin yerini değiştirme fikrini gündeme getirdiği de ortaya çıkan bilgiler arasında.

FİLİSTİN’İN LONDRA BÜYÜKELÇİSİ: “BU AHLAKSIZ BİR VAAT”

Filistin’in Birleşik Krallık Büyükelçisi Husam Zomlot Twitter’da, Truss’un BM’deki ilk görünümünü “potansiyel olarak uluslararası hukuku çiğnemeyi taahhüt etmek” için kullanmasının “son derece talihsiz” olduğunu yazdı.

Herhangi bir büyükelçilik hareketinin “İngiltere’nin tarihi sorumluluklarının” “açık bir ihlali” olacağını ve İsrail-Filistin çatışmasında bağımsız bir Filistin devletini ve iki devletli çözümünü baltalayacağını söyledi: “Böyle bir vaat ahlaksız, yasa dışı ve sorumsuzdur!”

İNGİLTERE’NİN BUGÜNE KADARKİ POZİSYONU NEYDİ?

Şimdiye kadar, Birleşik Krallık – diğer çoğu ülke gibi – büyükelçiliğini şiddetli bir çekişme içinde olan Kudüs yerine Tel Aviv’de tuttu ve kutsal şehre ancak İsrail ile Filistinliler arasındaki nihai bir barış anlaşmasından sonra taşınması gerektiğini savundu.

İngiltere’nin Doğu Kudüs’te bir konsolosluğu da zaten var.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası