İran lideri: “Diğer ülkelerin polisleri de vatandaşlarını öldürüyor!”

İran lideri: “Diğer ülkelerin polisleri de vatandaşlarını öldürüyor!”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, protestocuları “kaos eylemleri” konusunda uyardı. Diğer ülkelerin polislerinin de vatandaşlarını bazen öldürdüğünü ama bu olayların böyle gündem olmadığından yakındı: “Çifte standart” dedi. Ayrıca İran İstihbaratı sosyal medyada cadı avına çıktı. İran’ın 50’den fazla şehrinde giderek şiddetlenen protestolar yaşanıyor. Şu ana kadar en az 7 kişi öldü. İşte İran’dan son gelişmeler…


New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun oturum aralarında düzenlediği basın toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkesindeki iç karışıklık hakkında çarpıcı ifadeler kullandı.

“KAOS EYLEMLERİ KABUL EDİLEMEZ”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ahlak polisinin nezaretinde bir kadının ölümü üzerine ülke genelinde sokaklara dökülen öfkeli protestocuları uyararak “kaos eylemlerinin” kabul edilemez olduğunu söyledi.

Reisi, geçen hafta “uygun olmayan kıyafet” giydiği için tutuklandıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini davasıyla ilgili soruşturma emri verdiğini de sözlerine ekledi.

“İRAN’DA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR”

2019’dan bu yana İran İslam Cumhuriyeti’nde en büyük protestolarla karşı karşıya kalmış olan Reisi, “İran’da ifade özgürlüğü var ama kaos eylemleri kabul edilemez” dedi.

En başta kadınlar, baskıcı liderlere doğrudan meydan okumak için herkesin önünde saçlarını keserek, el sallayarak ve peçelerini yakarak protestolarda önemli bir rol oynadılar.

İran Devrim Muhafızları, yargıyı, ülke çapında gösterileri bir nebze yatıştırmak için sosyal medyada “yalan haber ve söylenti yayanların” da peşine düştü.

İRAN DEVRİM MUHAFIZI SEMPATİSİ

Öte yandan yapılan son açıklamada, Devrim Muhafızları, Amini’nin ailesine sempatilerini dile getirdi.

SİVİLLERE AĞIR SİLAHLARLA ATEŞ AÇILDI

Hengaw ismindeki yerel bir insan hakları grubu, bir protesto sırasında ağır silah sesleri duyulduğu bir video yayınladı. Videoda güvenlik güçlerinin kuzeybatıdaki Oshnavieh kasabasında “sivillere ağır ve yarı ağır silahlarla ateş etmekle” suçladı.

(Bu haber henüz resmi kaynaklardan veya bağımsız kişilerden doğrulanmadı. O yüzden iddia olarak algılamak durumundayız.)

BİR BÖLGEDE BAŞLADI, HER YERE YAYILDI

Tahran’daki ve diğer şehirlerdeki protestocular, Amini’nin ölümü üzerine öfkenin azalma belirtisi göstermemesi üzerine polis karakollarını ve araçları ateşe verdi ve güvenlik güçlerinin saldırıya uğradığı bildirildi.

Twitter’da dolaşıma giren videolar, gösterilerin İran’ın 31 eyaletinin çoğuna yayıldığını gösteriyor.

İran haber sitelerinin bildirdiğine göre, İran İstihbarat Bakanlığı da protestolara katılmanın yasadışı olduğunu ve katılan herkesin yargılanacağını söyleyerek gösterilerin ivmesini kırmaya çalıştı.

“ABD ÖLDÜRÜNCE BU KADAR DÜNYA BU KADAR HASSAS OLMUYOR”

Reisi, Amini davasının geniş kapsamının “çifte standart”ın sonucu olduğunu söyledi.

Tepki çeken İran lideri, “Amerika Birleşik Devletleri dahil her gün farklı ülkelerde, polis çatışmalarında ölen kadın ve erkekleri görüyoruz, ancak bu şiddetin nedeni ve ele alınması konusunda herhangi bir hassasiyet yok” dedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası